SIMONA HALEP a fost eliminata in SEMIFINALELE turneului PREMIER de la CINCINNATI

ANGELIQUE KERBER (Germania – 2 WTA), vicecampioana olimpica si principala favorita, a pus capat, sambata seara, seriei de 13 victorii consecutive ale SIMONEI HALEP, invingand-o in semifinalele turneului PREMIER de LA CINCINNATI, cu scorul de 2-0 (6-3, 6-4).

UPDATE: “Am fost aproape sa intorc rezultatul, dar m-am trezit prea tarziu. Partea buna e ca m-am batut pana la final pentru fiecare minge. Chiar daca am pierdut, am simtit de la mijlocul setului secund ca joc cel mai bun tenis al meu, asa cum facusem in meciurile anterioare. Vreau sa o felicit pe Angelique, a stiut perfect sa gestioneze presiunea. A fost un meci bun de ambele parti”, a explicat SIMONA HALEP, conform WTA Insider.

SIMONA HALEP  a pierdut partida din semifinale dupa o ora si 29 de minute. Pentru parcursul de la Cincinnati, SIMONA HALEP va primi din partea organizatorilor un cec de 123.665 dolari si 350 de puncte WTA. In turul doi, SIMONA HALEP a trecut fara nicio emotie de Annika Beck, in turul trei de Daria Gavrilova, iar in sferturi de Agnieszka Radwanska. SIMONA HALEP a parasit competitia, dupa ce a fost invinsa in penultimul act de ANGELIQUE KERBER.

Statistica partidei SIMONA HALEP si ANGELIQUE KERBER:

Asi: 0-1
Duble greseli: 5-3
Puncte castigate cu primul serviciu: 54% (25/46) – 62% (34/55)
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 43% (10/23) – 45% (10/22)
Puncte de break salvate: 67% (10/15) – 67% (6/9)
Puncte de break castigate: 33%  (3/9) – 33% (5/15)
Puncte castigate pe serviciu: 51% (35/69) – 57% (44/77)
Puncte castigate pe primire: 43% (33/77) – 49% (34/69)
Total puncte castigate: 47% (68/146) – 53% (78/146)
Jocuri castigate pe serviciu: 44% (4/9) – 70% (7/10)
Jocuri castigate pe retur: 30% (3/10) – 56% (5/9)
Total jocuri castigate: 37% (7/19) – 63% (12/19).

“Western & Southern Open” se desfasoara in perioada 15-21 august, este din categoria “Premier” si are premii totale in valoare de $2,503,250. Ultima castigatoare este Serena Williams. In finala din 2015, SIMONA HALEP a fost invinsa de Serena in doua seturi, scor 6-3, 7-6(5).