Simona Halep a invins-o pe Jankovic si s-a calificat in premiera in sferturile Australian Open

Tenismena Simona Halep a reusit sa se califice in premiera, azi-noapte, in sferturile turneului Australian Open, dupa un meci de exceptie facut in fata sarboaicei Jelena Jankovic,  scor 6-4, 2-6, 6-0.

Simona Halep, in varsta de 22 de ani, reuseste astfel prima calificare in sferturile unui turneu Grand Slam. Tenismena noastra a castigat meciul cu Jankovic cu 6-0 in setul decisiv.

In sferturile Australian Open, Simona Halep o va intalni pe Dominika Cibulkova (Slovacia), ocupanta locului 24 WTA. Virginia Ruzici, managerul Simonei Halep, a declarat la Eurosport: “Simona jucat la 80% din potential in primul set, la 70% in al doilea si la 90% in decisiv”.

Halep, care a castigat anul trecut 6 turnee WTA si a fost desemnata “Most Improved Player” din circuitul profesionist feminin, devine prima jucatoare romana care atinge sferturile de finala ale primului turneu de Mare Slem al anului din 1997 incoace.

Simona Halep, cap de serie nr. 11, s-a calificat in premiera in optimile turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o, sambata, la Melbourne, pe kazaha Zarina Dias (20 ani, 152 WTA), cu scorul de 6-1, 6-4.