SIMONA HALEP a invins-o pe JELENA JANKOVIC in primul tur al turneului WTA de la SHENZEN. REACTIA SIMONEI

SIMONA HALEP (cap de serie numarul doi la Shenzen) a inceput foarte bine sezonul 2017 din tenisul feminin, ea reusind sa invinga un fost numar 1 WTA in prima partida a anului.

UPDATE:  SIMONA HALEP a recunoscut ca duelul cu JELENA JANKOVIC a fost unul foarte dificil, insa se bucura pentru ca merge mai departe la Shenzhen. “A fost un meci bun, Jelena este o jucatoare foarte buna. Ma asteptam sa fie dificil, dar nu chiar asa de greu. Am castigat usor primul set, apoi ea a revenit si mi-a pus probleme. Ma bucur ca am reusit sa imi revin si sa castig partida pentru ca imi place mult turneul de la Shenzhen si vreau sa joc cat mai multe partide aici”, a spus SIMONA HALEP la finalul duelului de luni dimineata.

STIRE INITIALA

SIMONA HALEP s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-1, 3-6, 6-3, in fata JELENEI JANKOVIC, obtinand calificarea in turul al doilea de la Shenzhen.

Dupa un prim set perfect (6-1), SIMONA HALEP a avut o cadere in cel de-al doilea, a cedat initiativa, iar sarboaica a trimis meciul in setul decisiv (3-6). Mai atenta si cu o deplasare buna, SIMONA HALEP a reusit break-ul la 3-2 in decisiv, iar apoi setul l-a castigat la trei, reusind astfel sa ajunga in turul doi al turneului WTA de la Shenzhen (competitie pe care a castigat-o in 2014).

Partida dintre SIMONA HALEP si JELENA JANKOVIC a durat o ora si 48 de minute. In turul doi, SIMONA HALEP va evolua cu invingatoarea partidei dintre Shuai Peng (China – locul 84 WTA) si Katerina Siniakova (Cehia – locul 53 WTA). Pentru calificarea in turul doi, SIMONA HALEP va prim 7.238 de dolari si 30 de puncte WTA.

Sursa foto: wtatennis.com