SIMONA HALEP A PIERDUT in sferturile Turneului de la Birmingham

Numarul 3 mondial SIMONA HALEP a pierdut in sferturile de finala ale Turneului de la Birmingham in fata frantuzoaicei Kristina Mladenovic, nr 29 in clasamentul WTA. Tenismena romana a facut un meci inconstant in urma caruia si-a adjudecat primul set, dar in cele din urma a pierdut la tie-break in setul decisiv.

Halep a castigat destul de lejer primul set cu 6-2, reusind doua break-uri pe serviciul adversarei sale, la 2-1 si 5-2. Insa al doilea set a fost unul dezastruos pentru romanca. Halep a pierdut setul doi la zero in fata lui Mladenovic. Ultimul set a fost unul foarte echilibrat. Mladenovic reusise break la 5-3, dar Halep a facut rebreak si a impins meciul in tie-break. In game-ul decisiv al setului 3, Halep a pierdut la tie-break cu scorul de 7-4.

Mladenovic va juca in semifinalele Turneului de la Birmingham cu Pliskova, care a invins-o pe Carla Suarez Navarro, scor 6-2,6-2.