SIMONA HALEP a trecut lejer de ZARINA DIYAS si s-a calificat in sferturile de la WIMBLEDON

SIMONA HALEP (nr 3 WTA) a castigat fara probleme meciul disputat, marti la pranz, in optimile de finala ale turneului de GRAND SLAM de la WIMBLEDON, jucatorea noastra trecand la pas de sportiva din Kazahstan, ZARINA DIYAS (nr.72 WTA), scor 2-0 la seturi

SIMONA HALEP a castigat primul set cu 6-3, jucatoarea originara din Constanta reusind sa isi treaca in cont si doua ghemuri pe serviciul adversarei. In cel de-al doilea set, HALEP a reusit sa se impuna de o maniera categorica fara a-i lasa adversarei nicio sansa, scor 6-0.

SIMONA HALEP a mai invins-o o data in acest an pe ZARINA DIYAS, in turul trei de la AUSTRALIAN OPEN, si atunci campioana din Romania impunandu-se cu acelasi scor, 2-0.

SIMONA HALEP va juca in sferturile de finala ale turneului londonez cu invingatoarea partidei dintre jucatoarea germana Sabine Lisicki, locul 19 WTA si cap de serie numarul 19 si Iaroslava Svedova (Kazahstan), locul 65 WTA.

Sursa foto: wtatennis.com