SIMONA HALEP afirma ca va putea JUCA la Wimbledon

SIMONA HALEP, INFRANGERE, PROBA DE DUBLU, MECI, TORONTO, TENIS, DARIA GAVRILOVA

SIMONA HALEP, care a abandonat, miercuri, meciul cu germanca Annika Beck, la scorul de 7-5, 2-3, din cauza unor dureri la omoplatul drept, in turul doi al turneului de la ‘s-Hertoghenbosch, a declarat ca accidentarea nu este grava si va fi APTA pentru Grand Slam-ul de la Wimbledon.

“Accidentarea nu este grava, dar mi-a fost frig pe teren, muschiul de la umar s-a contractat, iar fizioterapeutul mi-a spus ca ar trebui sa ma opresc, pentru ca s-ar putea sa se agraveze. Dar voi fi APTA pentru Wimbledon”, a declarat Halep, scrie Mediafax, care citeaza wtatennis.com.

Jucatoarea SIMONA HALEP, locul 3 WTA si cap de serie numarul unu, a abandonat, miercuri, meciul cu germanca Annika Beck, locul 55 WTA, la scorul de 7-5, 2-3, din cauza unor dureri la omoplatul drept, in turul doi al turneului de la ‘s-Hertoghenbosch (Olanda).

SIMONA HALEP a castigat primul set cu scorul de 7-5, in 50 de minute. In pauza dintre seturi, care a durat aproape noua minute, SIMONA HALEP a cerut interventia fizioterapeutului, acuzand dureri la gat si la omoplatul drept. Aceasta interventie a fost facuta dupa time out-ul tehnic solicitat de Beck.

Romanca, detinatoarea trofeului la turneul WTA olandez, a cerut din nou ajutor medical la scorul de 1-2 si 2-3, in setul doi. Dupa ultima interventie, SIMONA HALEP a anuntat arbitrul de scaun ca nu mai poate continua, dupa o ora si 16 minute de joc.

In luna mai, SIMONA HALEP a abandonat si la turneul de la Roma, dupa ce castigase in turul 2, pentru a fi apta de joc la Roland Garros, unde a ajuns in finala. Ea acuzat atunci dureri musculare in zona abdomenului.

SIMONA HALEP urmeaza sa participe la al treilea Grand Slam al anului, turneul de la Wimbledon, unde este cap de serie numarul trei. Competitia de la All England Club incepe luni.

Sursa foto: gandul.info