SIMONA HALEP, CALIFICARE fara emotii in turul II la MADRID

SIMONA HALEP s-a calificat astazi fara nicio emotie in turul second al turneului WTA de la MADRID, dupa ce a trecut de nemtoaica Julia Goerges.

Tenismena romana SIMONA HALEP a invins-o luni fara drept de apel pe nemtoaica Julia Goerges, scor 6-2, 6-0, in primul tur al turneului de la MADRID, patronat de ION TIRIAC.

HALEP, favorita numarul patru la castigarea turneului, i-a lasat doar doua gameuri in primul set adversarei clasate pe locul 97 in ierarhia mondiala feminine, pentru ca in setul secund sa castige la zero, intr-o maniera categorica.

In urma acestei victorii, SIMONA HALEP si-a asigurat un cec in valoare de 20.750 de euro si 65 de puncte in clasamentul WTA. In turul doi, sportiva nascuta la Constanta va intalni tot o tenismena venita din calificari, spaniola Lara Arruabarrena, clasata pe pozitia 145 in ierarhia WTA.

Tot luni, IRINA BEGU a invins-o pe Zhang Shuai cu 7-5, 6-4, urmand sa fie si ea prezenta in turul doi la Madrid, unde o va intalni pe nemtoaica Sabine Lisicki.