SIMONA HALEP – LUCIE SAFAROVA, LIVESCORE in optimile de finala de la Cincinnati

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4, 7-5. Game, set, meci Simona. Jucatoarea noastra a fortat exact atunci cand trebuia mai mult si dupa un break si un propriu serviciu castigat mai greu a reusit sa se impuna in cel de-al doilea set si implicit in partida.

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4, 5-5. Safarova si-a castigat serviciul la 30 apoi Simona a realizat un game perfect impunandu-se la 0. 5-5 si soarta setului 2 este inca incerta.

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4, 4-4. Halep a facut break pentru 4-3 insa nu a reusit sa-si conserve avantajul astfel incat Safarova s-a impus si ea pe serviciul romancei si a egalat situatia in setul 2.

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4, 3-3. Cele doua tenismene merg cap la cap in setul 2. Simona nu reuseste sa se desprinda decisiv si o asteapta un final de set echilibrat.

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4, 2-2. Simona a reusit sa se impuna in game-ul 3 al setului 2, pe servicul adversarei si se parea ca ia un avantaj important pentru a se impune insa Safarova a revenit spectaculos si, profitand de cateva servicii mai slabe ale compatrioatei noastre a restabilit egalitatea in set.

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4, 1-1. Cel de-al doilea set al intalnirii incepe asemanator cu primul. Nu este o partida facila pentru Halep insa constanteanca are in acest moment prima sansa pentru a se califica in sferturi.

UPDATE. HALEP-Safarova 6-4. SEEEET SIMONA. Compatrioata noastra a reusit sa castige primul set al partidei, castigand prima minge de set de care a dispus.

UPDATE. HALEP-Safarova 5-3. Doua game-uri echilibrate castigate de jucatoarele aflate la serva. Desi nu este in cea mai buna forma a ei, Simona este foarte aproape de a-si asigura primul set al intalnirii.

UPDATE. HALEP-Safarova 4-2. Dupa un inceput ezitant de partida, compatrioata noastra a inceput sa-si impuna jocul. Un break la 15 dublat de castigarea serviciului si Halep are prima sansa la castigarea primul set.

UPDATE. HALEP-Safarova 2-2. Jucatoarea cehoaica pare a fi inceput mai bine intalnirea insa experienta acumulata de Simona in turnee de valoare isi spune cuvantul. Safarova si-a castigat de fiecare data serva “la 0”.

UPDATE. HALEP-Safarova 1-1. Debut echilibrat de set. Ambele jucatoare si-au adjudecat propriile servicii.

SIMONA HALEP va disputa in aceasta dupa-amiaza, incepand cu ora 18:00, cea de-a doua partida a sa din cadrul turneului de tenis de la Cincinnati. HALEP o va intalni pe cehoaica Lucie Safarova (nr.17 WTA), in faza optimilor de finala.

In turul precedent, compatrioata noastra a invins in doua seturi, scor 6-4, 6-2 pe belgianca Kirsten Flipkens in timp ce Safarova a fost nevoita sa treaca doua tururi pana a ajunge in optimi: 6-7, 6-3, 6-4 cu Venus Wiliams (SUA) si 6-4, 6-2 cu Zarina Dias (Kazahstan).

HALEP si Safarova au disputat pana in prezent trei partide, constanteanca fiind in acest moment

in avataj: 2-1. Ultimul joc a avut loc la Indian Wells, cand Halep a invins-o pe cehoaica cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.