SIMONA HALEP, pe LOCUL AL TREILEA in clasamentul celor MAI BUNI SPORTIVI din Balcani in 2014

Jucatoarea romana de tenis SIMONA HALEP, numarul trei mondial, s-a clasat pe LOCUL AL TREILEA in clasamentul celor MAI BUNI SPORTIVI din Balcani in anul 2014, ancheta realizata de agentia bulgara BTA.

Tenismanul sarb Novak Djokovic, liderul mondial, si-a adjudecat pentru a patra oara trofeul de cel mai bun sportiv al Balcanilor, campionul de la Wimbledon ocupand primul loc al clasamentului, cu 91 de puncte. La cea de-a 42-a editie a anchetei, Djokovic a fost urmat la mare distanta de tenismanul croat Marin Cilic, campion la US Open, cu 51 de puncte, in timp ce Halep, finalista la Turneul Campioanelor, a fost a treia, cu 50 de puncte, la un singur punct de locul secund.

SIMONA HALEP este singura romanca din ”top ten”, dar in ancheta la care au participat zece agentii din regiune, BTA (Bulgaria), ANA-MPA (Grecia), Agerpres (Romania), Anadolu Agency (Turcia), TANJUG (Serbia), MINA (Muntenegru), MIA (Macedonia), HINA (Croatia), FENA (Bosnia-Hertegovina) si ATA (Albania), au primit puncte nu mai putin de 39 de sportivi.

SIMONA HALEP, care a fost si numarul doi mondial la un moment dat in 2014, a castigat anul trecut turneele de la Doha si Bucuresti, jucand finale la Madrid, Roland Garros si la Turneul Campioanelor de la Singapore.