SIMONA HALEP s-a CALIFICAT cu EMOTII in turul III de la WIMBLEDON

WIMBLEDON 2014. SIMONA HALEP (nr.3 WTA) a disputat, vineri la pranz, partida din turul II al turneului de GRAND SLAM de la WIMBLEDON in compania sportivei din Ucraina, LESIA TURENKO (nr.170 WTA), o confruntare care ar fi trebuit sa aiba loc joi seara insa a fost amanata din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile

WIMBLEDON 2014. SIMONA HALEP s-a impus in primul set cu scorul de 6-3, insa in cel de-al doilea sportiva din Constanta a aratat o inexplicabila stare de relaxare dupa ce, in aproximativ 5 minute, a reusit sa castige trei ghemuri. Profitand de aceasta situatie, LESIA TURENKO a reusit sa castige cinci ghemuri consecutive, reusind si doua break-uri, si intr-un final si-a adjudecat setul II cu scorul de 6-4.

WIMBLEDON 2014. In cel de-al doilea set raportul erorilor nefortate s-a inclinat nepermis de mult in favoarea SIMONEI care a comis in primele doua seturi din turul II nu mai putin de 31 de astfel de greseli, in timp ce sportiva din tara vecina avea numai 21. Setul trei a inceput mai bine pentru SIMONA HALEP care a reusit si un break.  Romanca a facut 3-0, apoi 4-1 pentru ca in final sa se impuna cu 6-4 in setul trei si sa se CALIFICE in turul III al turneului londonez de la WIMBELDON.

WIMBLEDON 2014. Pentru SIMONA HALEP aceasta este cea de-a patra victorie, din tot atatea intalniri, obtinuta in fata LESIEI TURENKO.

Sursa foto: wtatennis.com