SIMONA HALEP s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la MADRID

SIMONA HALEP a reusit, marti, sa se califice in optimile de finala ale turneului WTA MASTERS de la MADRID, dupa 6-1, 6-1, cu sportiva din Italia, KARIN KNAPP, aflata pe locul 75 WTA.

SIMONA HALEP, favorita 6 la Madrid, a reusit un prim set impecabil, cu exceptia debutului sau, cand Knapp a facut un break. A fost singurul game reusit de aceasta insa in prima mansa, care a durat doar 28 de minute si s-a terminat cu scorul de 6-1 pe tabela.

Scorul a fost simetric si in mansa secunda, acolo unde KARIN KNAPP si-a reusit serviciul pentru prima si singura data in meci, la 0-2. Partida dintre HALEP si KNAPP a durta putin peste o ora, mai precis 63 de minute.

In optimile de finala, SIMONA HALEP  se va duela cu invingatoarea meciului Timea Bacsinszky – Ekaterina Makarova. Tot in optimile turneului din capitala Spaniei s-au mai calificat  s Irina Begu si Patricia Tig dupa doua victorii spectaculoase.