SIMONA HALEP s-a calificat, in premiera, in sferturile de finala de la US OPEN dupa ce a invins-o pe SABINE LISICKI

SIMONA HALEP, a doua favorita, s-a calificat, luni, in premiera, in sferturile de finala ale turneului US OPEN, ultimul de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o pe germanca SABINE LISICKI, cap de serie numarul 24, cu 6-7 (6), 7-5, 6-2, la arenele Flushing Meadows din New York.

SIMONA HALEP s-a impus dupa doua ore si 38 de minute de joc, dupa ce a avut nevoie de ingrijiri medicale, insa a luptat pentru fiecare minge si a reusit in cele din urma sa obtina victoria, chiar daca nu a facut un meci foarte bun contra unei jucatoare care detine recordurile pentru cel mai puternic serviciu si cei mai multi asi intr-un meci.

SABINE LISICKI a condus in primul set cu 4-2, dar SIMONA HALEP a revenit si a ratat o minge de set la 5-4 in favoarea sa. Cele doua au ajuns in tiebreak, SIMONA HALEP a condus cu 5-3 si 6-5, dar a ratat si aceasta a dpua minge de set, germanca luand prima mansa cu 8-6.

SIMONA HALEP a inceput cu stangul setul al doilea, pierzandu-si serviciul, dar ambele jucatoare s-au simtit mai confortabil cand a servit adversara. La 2-2, dupa patru break-uri, SIMONA HALEP a reusit sa isi faca serviciul, iar apoi s-a desprins la 4-2. La 5-3 in favoarea sa, dupa alte doua break-uri, romanca nu a reusit sa inchida setul, iar SABINE LISICKI a restabilit egalitatea, 5-5. SIMONA HALEP a preluat din nou conducerea si a reusit sa egaleze la seturi, dupa un ghem castigat contra serviciului (7-5).

In decisiv, SIMONA HALEP a fost principala beneficiara a pauzei de zece minute (”heat rule”), s-a aflat mereu la conducere, iar la 3-2 a rupt definitiv echilibrul, printr-un break, iar in cele din urma si-a adjudecat setul cu 6-2.

SIMONA HALEP a reusit un as (Lisicki doi), fiecare a facut cate sase duble greseli, romanca a avut procentaje mai bune la punctele reusite din ambele servicii (56%-50% la primul, 39%-38% la al doilea), SIMONA HALEP a transformat 10 din cele 11 mingi de break pe care si le-a creat (Lisicki 7/13), SABINE LISICKI a avut mai multe lovituri direct castigatoare (37-18), dar a gresit mai mult (72-33 la erori nefortate). SIMONA HALEP a alergat mai mult (8693,1 picioare, fata de 7007,9; un picior=30,48 cm).

SIMONA HALEP, in varsta de 24 de ani (ii va implini pe 27 septembrie), conduce acum cu 4-1 la meciurile directe pe SABINE LISICKI (24 WTA). SABINE LISICKI a castigat prima confruntare, in 2011, la Stanford, cu 6-1, 6-2, dar SIMONA HALEP s-a impus in urmatoarele patru: cu 6-2, 3-6, 7-5 in 2013, in primul tur la Miami, cu 5-7, 6-3, 6-2 anul trecut in optimi la Madrid, tot in 2014, in sferturi la Wimbledon, cu 6-4, 6-0, si acum la US OPEN.

SIMONA HALEP, numarul doi mondial, si-a asigurat un cec de 410.975 dolari si 430 de puncte WTA, urmand ca in sferturi sa infrunte un fost lider WTA, belarusa Victoria Azarenka, victorioasa luni cu 6-3, 6-4 in fata Varvarei Lepchenko (SUA). Azarenka (26 ani), locul 20 in ierarhia mondiala, a invins-o pe Simona in ambele partide de pana acum, jucate in 2012, 6-3, 6-1 in optimi la Doha si 6-1, 6-1 in optimi la Linz.

Din cauza problemelor medicale, SIMONA HALEP a fost nevoita sa se retraga din meciul de dublu mixt, unde a evoluat alaturi de Horia Tecau. SIMONA HALEP si Tecau urmau sa joace luni, in sferturi, cu perechea formata din elvetianca Martina Hingis si indianul Leander Paes, favoritii numarul patru ai probei.

Sursa foto: wtatennis