SIMONA HALEP s-a CALIFICAT in SEMIFINALA la MIAMI! Acolo o asteapta SERENA WILLIAMS

SIMONA HALEP, numarul trei mondial, s-a calificat in premiera in semifinalele turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, miercuri, dupa ce a dispus cu 6-1, 7-5 de americanca SLOANE STEPHENS.

SIMONA HALEP (23 ani) a castigat intr-o ora si 15 minute si va juca in penultimul act cu SERENA WILLIAMS, liderul mondial, care a trecut in sferturi cu 7-6 (7/4), 1-6, 6-3 cu germanca Sabine Lisicki (N. 27).

SIMONA HALEP a inceput excelent jocul cu SLOANE STEPHENS (22 ani), jucatoare aflata pe locul 45 in lume, desprinzandu-se rapid la 3-0, dupa ce in primul ghem a fost nevoita sa salveze doua mingi de break. Americanca a castigat un ghem (3-1), dar apoi SIMONA HALEP a executat-o pur si simplu, incheind setul in doar 25 de minute.

Dupa un break la debutul setului secund si un 3-0 rapid, SIMONA HALEP parea ca va termina meciul in mai putin de o ora, dar SLOANE STEPHENS si-a schimbat tactica, iar romanca a pierdut ritmul, a gresit destul de mult, oferindu-i americancei sansa de a reveni in joc. SLOANE STEPHENS (fost numar 11 mondial in octombrie 2013) a castigat patru ghemuri la rand, dupa care SIMONA HALEP s-a reechilibrat, iar la 5-5 a reusit un break foarte important, care a decis, practic, soarta meciului, pentru ca jucatoarea noastra a inchis conturile cu 7-5.

SIMONA HALEP, care nu a comis nicio dubla greseala in acest meci, lucru mai rar pentru ea, a avut 17 lovituri direct castigatoare in acest meci (Stephens doar 8), in timp ce raportul greselilor nefortate a fost de 26-30.

SIMONA HALEP si SLOANE STEPHENS se mai intalnisera pana acum de patru ori, scorul fiind egal, 2-2, inaintea confruntarii de la Miami. SIMONA HALEP a iesit invingatoare in primul meci, jucat in 2012, la Barcelona, in primul tur, cu 6-4, 6-4, americanca s-a impus in urmatoarele doua, ambele in 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 in optimi, si la Australian Open, cu 6-1, 6-1, in runda inaugurala. Constanteanca a invins cu 6-4, 6-3 in ultimul joc, anul trecut, in optimi la Roland Garros.

SIMONA HALEP si-a asigurat un cec de 220.230 dolari si 390 puncte WTA prin calificarea in semifinale.

SIMONA HALEP are o singura infrangere in acest sezon in circuitul WTA, in sferturi la Australian Open, de atunci legand 15 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai si Indian Wells, iar acum este in cursa pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).

SIMONA HALEP si SERENA WILLIAMS (33 ani) ar fi trebuit sa se intalneasca in semifinalele turneului de la Indian Wells, dar americanca s-a retras cu putin timp inaintea meciului din cauza unei accidentari la genunchiul drept.

SERENA WILLIAMS a invins-o de pe SIMONA HALEP, in 2011, in turul al doilea la Wimbledon, cu 3-6, 6-2, 6-1, in 2013, la Roma, in semifinale, cu 6-3, 6-0, si la Cincinnati, in sferturi, cu 6-0, 6-4, si anul trecut la Turneul Campioanelor, de la Singapore, in finala, cu 6-3, 6-0. Simona s-a impus in faza grupelor la Turneul Campioanelor, cu 6-0, 6-2, la care se adauga victoria fara joc de la Indian Wells.

Meciul dintre SIMONA HALEP si SERENA WILLIAMS va avea loc joi, nu inainte de ora locala 21,00 (vineri, la 04,00, in Romania).

Sursa foto: wtatennis.com