SIMONA HALEP s-a calificat in SEMIFINALE la US OPEN. Adversara conduce in palmaresul direct

SIMONA HALEP, a doua favorita, s-a calificat in premiera in SEMIFINALELE turneului US OPEN, ultimul de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o pe belarusa VICTORIA AZARENKA, numarul 20 pe lista capilor de serie, cu 6-3, 4-6, 6-4, miercuri, la arenele Flushing Meadows din New York.

Meciul dintre SIMONA HALEP si fostul lider mondial a fost intrerupt din cauza ploii, in setul trei, dupa doua ore si patru minute de joc, cand scorul era de 2-1 pentru VICTORIA AZARENKA si 40-15 pentru HALEP, la serviciu: Romanca luase primul set, cu 6-3, iar belarusa pe al doilea, cu 6-4.

VICTORIA AZARENKA a inceput cu un break meciul, dar SIMONA HALEP a revenit si a adunat punct cu punct, desprinzandu-se la 4-1. Romanca si-a aparat avantajul pana la finalul setului, pe care l-a castigat cu 6-3.

Fostul lider mondial a jucat mai agresiv in setul secund, i-au intrat cateva lovituri la limita si a ajuns la 3-0. SIMONA HALEP a lasat impresia ca poate reveni, a luat doua ghemuri la rand (2-3) dar nu a reusit egalarea, pierzandu-si din nou serviciul. La 5-2 pentru VICTORIA AZARENKA, SIMONA HALEP a fortat din nou si s-a apropiat la 4-5, dar nu a reusit sa isi faca serviciul si AZARENKA a castigat cu 6-4, egaland situatia la seturi.

Decisivul a fost disputat de la inceput, iar VICTORIA AZARENKA a reusit sa ia primul ghem, unul care a durat circa zece minute si in care SIMONA HALEP a irosit trei mingi de break. Pe serviciul sau, perturbat de o defectiune a aparatului hawk-eye, care nu a putut oferi o reluare la un ”challenge” al SIMONEI HALEP, romanca a cedat rapid serviciul si VICTORIA AZARENKA a ajuns la 2-0. SIMONA a luptat in continuare pentru fiecare minge a recuperat break-ul, la patra sa sansa in ghem, iar apoi meciul s-a intrerupt din cauza ploii cand HALEP era aproape de egalare (1-2, 40-15). Dupa circa o ora de pauza, a castigat prima minge si a egalat, 2-2. Apoi, fiecare jucatoare si-a facut serviciul, iar la 3-3, romanca a reusit sa realizeze un break de maxima importanta. SIMONA HALEP si-a consolidat avantajul (5-3), dupa care VICTORIA AZARENKA a redus din diferenta, dar constanteanca de 24 de ani a incheiat meciul pe serviciul sau, cu 6-4.

Meciul a durat doua ore si 30 de minute de joc efectiv, SIMONA HALEP avand trei asi (Azarenka niciunul), belarusa a facut 6 duble greseli, Simona 5, romanca a facut 40 de lovituri direct castigatoare, VICTORIA AZARENKA a adunat 38, in timp ce la erori nefortate diferenta a fost clara in favoarea jucatoarei noastre, 19-42.

VICTORIA AZARENKA (26 ani), locul 20 in ierarhia mondiala, o invinsese pe SIMONA HALEP in ambele partide de pana acum, jucate in 2012, 6-3, 6-1 in optimi la Doha si 6-1, 6-1 in optimi la Linz.

SEMIFINALA de la US OPEN este cel mai bun rezultat pentru Halep la turneele de MARE SLEM in 2015, dupa sfertul de finala de la Australian Open, turul al doilea la Roland Garros si primul tur la Wimbledon. Totodata este a treia semifinala de Mare Slem pentru SIMONA HALEP, care a mai jucat o finala la Roland Garros si o semifinala la Wimbledon, ambele anul trecut.

In semifinale, SIMONA HALEP o va infrunta pe italianca FLAVIA PENNETTA, cap de serie numarul 26, care a trecut de Petra Kvitova (Cehia/N. 5), cu 4-6, 6-4, 6-2. FLAVIA PENNETTA o conduce pe SIMONA HALEP cu scorul de 3-1 la meciurile directe, dupa ce a invins-o in 2010 la Marbella, in sferturi, cu 6-4, 7-6 (4), in 2013 in optimi la Bastad, cand SIMONA HALEP a abandonat la 4-6, 7-5, 2-0, si in 2013 chiar la US OPEN, cu 6-2, 7-6 (3), in optimi. Singurul succes al romancei s-a inregistrat anul acesta, la Miami, cu 6-3, 7-5, in optimi, SIMONA HALEP jucand apoi finala.

SIMONA HALEP si-a asigurat prin victoria de miercuri, cu VICTORIA AZARENKA, un cec de 805.000 dolari si 780 de puncte WTA.

In cealalta semifinala de vineri, americanca Serena Williams, liderul mondial, o va intalni pe italianca Roberta Vinci.

Sursa foto: wtatennis