SIMONA HALEP S-A CALIFICAT in sferturile de finala de la MIAMI

SIMONA HALEP s-a CALIFICAT in sferturile de finala ale turneului WTA de la MIAMI (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, luni seara (marti dimineata in Romania), dupa ce a dispus cu 6-3, 7-5 de italianca FLAVIA PENNETTA, cap de serie nr. 15.

SIMONA HALEP, numarul trei mondial, a avut o revenire de senzatie in setul al doilea si a obtinut victoria dupa o ora si 31 de minute de joc. Debutul primului set a fost echilibrat, dar SIMONA HALEP, aflata in premiera in sferturi la Miami Open, s-a desprins de la 2-2 la 5-2, dupa un prim break reusit, iar apoi a incheiat setul, cu 6-3, in 40 de minute.

SIMONA HALEP a inceput slab setul al doilea, si-a cedat serviciul si FLAVIA PENNATTA (28 WTA) a ajuns la 2-0, dupa care au urmat patru break-uri consecutive, ajungandu-se la 4-2, italianca si-a facut serviciul, pentru 5-2, si se parea ca isi va adjudeca setul fara probleme. SIMONA HALEP s-a mobilizat, a ridicat nivelul, a fost mai concentrata si a castigat punct dupa punct, ghem dupa ghem (cinci la rand), castigand si al doilea set, cu 7-5.

FLAVIA PENNETTA (33 ani), cu zece ani mai in varsta decat SIMONA HALEP, castigase toate cele trei meciuri directe de pana acum, prima oara in 2010, in sferturile turneului de la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), apoi in optimi la Bastad a profitat de retragerea romancei, la scorul de 4-6, 7-5, 2-0, si ultima oara in optimi la US Open, in 2013, cu 6-2, 7-6 (3).

SIMONA HALEP si-a asigurat un cec de 112.270 dolari si 215 puncte WTA, iar in sferturi o va intalni pe americanca SLOANE STEPHENS (45 WTA), victorioasa cu 6-4, 7-6 (5) in fata elvetiencei Belinda Bencic.

SIMONA HALEP si SLOANE STEPHENS (22 ani) s-au intalnit pana acum de patru ori, scorul fiind egal, 2-2. SIMONA HALEP a iesit invingatoare in primul meci, jucat in 2012, la Barcelona, in primul tur, cu 6-4, 6-4, SLOANE STEPHENS  s-a impus in urmatoarele doua, ambele in 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 in optimi, si la Australian Open, cu 6-1, 6-1, in runda inaugurala. Constanteanca a invins cu 6-4, 6-3 in ultimul joc, anul trecut, in optimi la Roland Garros.

SIMONA HALEP are o singura infrangere in acest sezon in circuitul WTA, in sferturi la Australian Open, de atunci legand 14 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai si Indian Wells, iar acum este in cursa pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).

Sursa foto: wtatennis.ro