SIMONA HALEP s-a CALIFICAT in SFERTURILE turneului de la Dubai

SIMONA HALEP a invins-o miercuri seara pe bulgaroaica Tvetana Pironkova in doua seturi, cu 6-4, 6-3.

Astfel, SIMONA HALEP s-a CALIFICAT in sferturile de finala ale turneului WTA de la Dubai, care este dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari.

SIMONA HALEP a avut nevoie de o ora si 20 de minute pentru a trece de Pironkova.

In faza urmatoare, SIMONA HALEP va juca impotriva rusoaicei Ekaterina Makarova, locul noua WTA si cap de serie numarul sase, scorul intalnirilor directe dintre cele doua jucatoare fiind egal, 1-1. Halep a castigat prima intalnire disputata cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), in sferturile de finala ale turneului de la New Haven, editia 2013. Rusoiaca si-a luat revansa anul acesta, in sferturile de finala de la Australian Open, cand s-a impus cu 6-4, 6-0.

Calificarea in sferturile de finala este recompensata cu 52.430 de dolari si cu 190 de puncte WTA. Cu acest premiu, jucatoarea din Constanta a depasit suma de sapte milioane de dolari castigata din tenis.

Sursa foto: evz.ro