SIMONA HALEP s-a distrat cu VENUS WILLIAMS! In SFERTURI la ROMA o asteapta ALEXANDRA DULGHERU

Jucatoarea romana de tenis  SIMONA HALEP a facut spectacol in cadrul optimilor de finala ale turneului de la Roma, campioana originara din Constanta trecand de veterana VENUS WILLIAMS cu un categoric 2-0, (6-2, 6-1).

SIMONA HALEP nu reusise sa o invinga niciodata de sora mai mare a SERENEI WILLIAMS cu care se mai intalnise de trei ori pana acum. Astazi, situatia s-a schimbat radical, SIMONA HALEP facand spectacol in fata mult mai experimentatei adversare de peste ocean. PARTIDA dintre SIMONA HALEP si VENUS WILLIAMS  a durat o ora si un minut!

In sferturile de finala vom asista la un duel 100% romanesc, SIMONA HALEP urmand sa se intalneasca cu ALEXANDRA DULGHERU, ultima reusind o victorie, tot joi, la fel de spectaculoasa in fata EKATERINEI MAKAROVA. DETALII AICI.

SIMONA HALEP a reusit prima sa victoriei in fata americancei, sora mai mare a SERENEI WILLIAMS. SIMONA a fost invinsa de VENUS in 2012, in primul tur chiar la Roma (6-3, 6-4) si in primul tur la Madrid (6-1, 4-6, 7-6 pentru Williams), iar ultima oara a fost intrecuta in 2013, in trei seturi la Tokyo (4-6, 7-5, 6-3 pentru Venus).

VENUS WILLIAMS a inceput in forta meciul de la Foro Italico, a condus cu 1-0 si 2-1, dar SIMONA HALEP a reusit sa preia controlul si sa castige urmatoarele cinci jocuri, incheind setul cu 6-2, dupa 27 de minute. SIMONA HALEP  a jucat la fel de bine si in setul al doilea, in timp ce VENUS WILLIAMS  a continuat sa greseasca mult. SIMONA  a condus cu 4-0, VENUS a luat apoi un ghem, dar HALEP a incheiat conturile, cu 6-1. Romanca a reusit 12 lovituri direct castigatoare, tot atatea cate a avut si Venus, dar diferenta s-a facut la erorile nefortate, 12 facute de SIMONA HALEP  si 34 de VENUS WILLIAMS (7 duble greseli).

SIMONA HALEP si-a asigurat 46.000 de euro si 190 de puncte WTA, depasindu-si performanta de anul trecut, cand a fost nevoita sa se retraga in optimi de la Roma, din cauza unei accidentari. In 2013, SIMONA HALEP ajungea in semifinale la Roma, venind din calificari, fiind stopata doar de SERENA WILLIAMS, cu 6-3, 6-0.

SIMONA HALEP  va juca joi si la dublu, alaturi de italianca Francesca Schiavone, in optimile de finala, impotriva rusoaicelor Ala Kudriavteva/Anastasia Pavliucenkova.

Joi seara, de la ora 22,00, ora Romaniei, IRINA BEGU  va incerca sa devina a treia romanca din sferturile turneului de la Roma, adversara sa din optimi fiind Victoria Azarenka (Belarus), fostul lider mondial.

Sursafoto: wtatennis.com