SIMONA HALEP, UMILITA si ELIMINATA dupa primul meci de la STUTTGART

SIMONA HALEP a parasit turneul de la Stuttgart inca din primul meci, fiind eliminata de jucatoarea Laura Siegemund, locul 71 WTA. HALEP a pierdut cu scorul categoric de 1-6, 2-6.

SIMONA HALEP a fost practic de nerecunoscut in primul set, pe care l-a pierdut in doar 25 de minute. HALEP a reusit doar o singura lovitura castigatoare, iar dupa primele 5 game-uri avea doar 6 puncte castigate.

In startul setului secund, Siegemund s-a desprins la 2-0, moment in care SIMONA HALEP  a solicitat o pauza pentru a primi ingrijiri medicale. Nici interventia fizioterapeutului nu a ajutat-o pe SIMONA HALEP, care a pierdut setul secund cu 6-2. Partida a durat o ora si 10 minute.

In acest moment, SIMONA HALEP a fost intrecuta de Petra Kvitova si a ajuns pe locul 7 in clasamentul WTA, cu 3.660 de puncte. SIMONA HALEP mai poate fi depasita si de Roberta Vinci, daca italianca va ajunge in semifinale la Stuttgart.