SIMONA HALEP o invinge pe JOHANNA KONTA si se CALIFICA in SEMIFINALELE de la CINCINNATI

SIMONA HALEP o va intalni pe britanica JOHANNA KONTA in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati. SIMONA HALEP va avea astfel sansa de a-si lua revansa dupa eliminarea de la Wimbledon.

UPDATE 2: “Amandoua am jucat foarte bine si am fost foarte aproape in setul II, dar am devenit putin nervoasa. Am dat totul insa si ma bucur ca am jucat in fata voastra, a fost o atmosfera fantastica”, a spus Simona la interviul de dupa meci.

“Am hotarat sa fiu agresiva si cred ca m-am descurcat foarte bine”, a continuat HALEP.

Pentru SIMONA HALEP urmeaza acum confruntarea de sambata din semifinale cu americanca Sloane Stephens, pe care a invins-o saptamana trecuta la Washington. “Am jucat cu ea in urma cu doua saptamani, e o adversara dificila, dar abia astept sa revin pe teren si sa joc impotriva ei, pentru un loc in finala”, a conchis SIMONA HALEP.

UPDATE 1: SIMONA HALEP s-a calificat in SEMIFINALELE turneului de la Cincinnati dupa ce a invins-o pe JOHANNA KONTA  in doua seturi 6-4, 7-6 (1).

Campioana noastra si-a trecut in cont primul set dupa 46 de minute de joc, in ciuda faptului ca a inceput mai greu partida si a a avut nevoie inclusiv de o scurta discutie cu antrenorul Darren Cahill pentru a depasi momentul dificil. Procentajul primului serviciu ilustreaza greutatea cu care a reusit SIMONA HALEP sa treaca de acest prim set, 40%.

In debutul setului secund, JOHANNA KONTA a reusit un break si se parea ca SIMONA HALEP va avea o noua serie de probleme insa sportiva originara din Constanta a reusit sa isi revina si dupa numai 20 de minute conducea cu 4-1. A fost apoi 5-4 si, din nou, este nevoie de interventia lui Darren Cahill care a coborat din loja pentru a discuta cu SIMONA HALEP care in ghemul al noualea din setul II si-a pierdut serviciul si a irosit si doua mingii de meci oferindu-i sansa britanicei sa spere la o revenire in meci.

Interventia tehnicianului de la Antipozi nu a fost suficienta si JOHANNA KONTA a reusit sa-si faca serviciul si sa egaleze scorul, 5-5, dupa ce SIMONA HALEP a condus cu 5-2.  Cu chiu cu vai, HALEP reuseste sa evite doua mingii de break si conduce cu 6-5 exact in momentul in care ceasurile din Romania indica ora 04.00. Apoi, jucatoarea noastra iroseste trei mingii de meci pe serviciul adversarei (5 pana acum in total) si setul II se va decide la tie-break!

In tie-break, HALEP redevine SIMONA cu care ne-am obisnuit si sterge pe teren cu JOHANNA KONTA impunandu-se cu 7-1 si calificandu-se in penultimul act al turneului de pe taram american.

SIMONA HALEP o va intalni in SEMIFINALELE turneului de la Cincinnati pe Sloane Stephens.

STIRE INITIALA

JOHANNA KONTA a ajuns in sferturile de finala dupa ce a invins-o pe slovaca Dominika Cibulkova cu scorul 6-3, 6-4, dupa un meci ce a durat o ora si 44 de minute. Organizatorii turneului de la Cincinnati au anuntat ca meciul dintre HALEP si KONTA va avea loc sambata dimineata, de la ora 2:00.

Scorul general al intalnirilor dintre SIMONA HALEP si JOHANNA KONTA este 3-2 in favoarea britanicei. JOHANNA KONTA a prefatat partida cu SIMONA HALEP intr-o conferinta de presa.

SIMONA HALEP se misca incredibil pe teren si returneaza foarte mult. Cand joci cu ea simti putin ca joci cu un perete. Dar eu stiu ce trebuie sa fac pentru a castiga. Voi incerca sa-mi fac jocul, sa dictez ritmul si sa am controlul punctelor pe cat de mult posibil. Va trebui insa sa accept ca ma va face sa lovesc o gramada de mingi si nu va fi mereu cum imi doresc. E foarte important sa accepti asta cand intalnesti cele mai bune jucatoare din lume deoarece nu depinde totul de tine”, a spus JOHANNA KONTA la conferinta de presa.

Sursa foto: sport