SIMONA HALEP v SERENA WILLIAMS, “ciocnirea” din SFERTURILE de FINALA ale US OPEN

Jucatoarea de tenis SIMONA HALEP, locul 5 WTA, o va intalni pe numarul 1 mondial SERENA WILLIAMS, in sferturi la US Open, in noaptea de miercuri spre joi, de la ora 02.00 (ora Romaniei), in primul meci din sesiunea de seara de pe arena Arthur Ashe, informeaza News.ro.

Partida dintre ele va fi cea de-a noua, SERENA WILLIAMS conducand detasat, scor 7-1, in meciurile directe cu SIMONA HALEP, cu victorii obtinute in ultimele patru partide. In sesiunea de dimineata (ora 19.00 ora Romaniei) va avea loc al treilea sfert de finala dintre Ana Konjuh (Croatia) si Karolina Pliskova (Cehia).

SERENA WILLIAMS are in palmares 6 titluri US Open, ultimul fiind castigat in 2014. La editia din 2015 a competitiei de la New York, SERENA WILLIAMS a fost invinsa in semifinale de italianca Roberta Vinci, scor 2-6, 6-4, 6-4.

Statistica meciurilor directe  dintre SIMONA HALEP si SERENA WILLIAMS.

2015, Cincinnati: 6-3, 7-6 pentru Serena Williams
2016, Indian Wells: 6-4, 6-3 pentru Serena Williams.

SIMONA HALEP

Cea mai buna performanta la US Open: Semifinale, in 2015
Titluri in cariera: 14
Cea mai buna pozitie in clasamentul WTA: Locul 2
Meciuri castigate/ pierdute in 2016: 40-13
Meciuri castigate/ pierdute in cariera: 230-118
Bani castigati in intreaga cariera: $13,832,149 USD.

La editia din 2015 a competitiei de la New York, SIMONA HALEP a ajuns pana in semifinale, acolo unde a pierdut in fata veteranei italience Flavia Pennetta.

Caroline Wozniacki, fost numar 1 WTA, aflata pe locul 74 in ierarhia mondiala, s-a calificat in noaptea de marti spre miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la US Open. Daneza de 26 de ani, care ia in calcul sa se retraga dupa acest sezon, a invins-o intr-o maniera categorica pe letona Anastasija Sevastova, scor 6-0, 6-2.

De altfel, turneul de la US Open este cel la care jucatoarea din Danemarca are cele mai bune rezultate, ea ajungand in finala in 2009 si 2014. Wozniacki si-a asigurat astfel urcarea pana pe locul 29 WTA, dupa aceasta victorie, iar daca va ajunge in finala va urca pana pe pozitia a 20-a. Pentru acest lucru, insa, trebuie sa treaca de germanca Angelique Kerber, calificata si ea in semifinale si care lupta pentru locul 1 mondial.

Sursa foto: wtatennis