Simona Halep vs. Ana Ivanovic 6-7, 6-3, 3-6. Halep va juca in semifinale cu Radwanska

Jucatoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a suferit, vineri, prima infrangere la Turneul Campioanelor, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, in fata sportivei sarbe Ana Ivanovici, locul 7 WTA, in ultimul meci al Grupei Rosii, dar romanca se califica de pe prima pozitie in semifinalele competitiei de la Singapore.

Ivanovici, care s-a impus in aproape doua ore si zece minute, a ratat calificarea in penultimul act al turneului, in ciuda victoriei obtinute. Ea trebuia sa castige partida cu Halep in doua seturi pentru a se califica.

Setul obtinut de Halep, deja calificata inaintea meciurilor de vineri, ii permite astfel liderului mondial Serena Williams sa-si apere trofeul cucerit la ultimele doua editii.

Simona Halep si-a asigurat prin calificarea in semifinale un premiu de 426.000 de dolari si 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari daca va pierde in aceasta faza. Daca va ajunge in finala, va primi 971.000 de dolari, iar daca va castiga turneul, 2,047 milioane de dolari.

Clasamentul Grupei Rosii este urmatorul: 1. Simona Halep, doua victorii si o infrangere, 5 seturi castigate din 7; 2. Serena Williams (SUA), doua victorii si o infrangere, 4/6; 3. Ana Ivanovici, doua victorii si o infrangere, 4/7; Eugenie Bouchard (Canada), trei infrangeri.

Clasamentul Grupei Albe este urmatorul: 1. Caroline Wozniacki (Danermarca), trei victorii; 2. Agnieszka Radwanska (Polonia), o victorie si doua infrangeri, 3/7; 3. Maria Sarapova (Rusia), o victorie si doua infrangeri, 3/8; 4. Petra Kvitova (Cehia), o victorie si doua infrangeri, 2/6.

In aceste clasamente diferentierea s-a facut la procentajul de seturi castigate din totalul seturilor disputate.

Dupa jucarea meciurilor din grupe, tabloul semifinalelor Turneului Campioanelor de sambata este urmatorul:

ora 13.00: Simona Halep, locul 4 WTA – Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA;

ora 09.30: Caroline Wozniacki, locul 8 WTA – Serena Williams, locul 1 WTA.

DESFASURAREA LIVE-TEXT:

UPDATE Ivanovici castiga meciul, dar este eliminata! Simona Halep termina grupa pe primul loc si o va intalni maine pe Radwanska pentru un loc in finala

UPDATE Break, Ivanovici! Sarboaica serveste pentru meci

UPDATE 4-3 pentru Ivanovici dupa o minge superba, un forehand in lung de linie din alergare

UPDATE Halep isi castiga serviciul. Niciun break in acest set, desi au fost nenumarate sanse ca una dintre cele doua jucatoare sa castige pe serviciul adversarei

UPDATE Ivanovici continua lupta pentru castigarea meciului. Chiar eliminata de la Turneul Campioanelor, sarboaica isi doreste sa incheie competitia cu o victorie

SIMONA HALEP A DEPASIT BARIERA A 6 MILIOANE DE DOLARI CASTIGATI DIN TENIS

UPDATE Halep egaleaza scorul. Romanca salveaza si ea o minge de break in acest game

UPDATE Ivanovici salveaza trei mingi de break si isi castiga serviciul

UPDATE Halep egaleaza scorul in setul decisiv

UPDATE Ivanovici castiga primul game din setul decisiv, pe propriul serviciu

UPDATE Set, Halep! Serena Williams rasufla acum usurata, este calificata in semifinale

UPDATE Break, Halep! Romanca are 5-3 si serveste pentru set

UPDATE Un nou break pentru Ivanovici si scorul este acum 4-3

UPDATE Ivanovici isi castiga serviciul cu mari emotii. Simona a avut din nou minge de break

UPDATE Un nou game pentru Halep, care conduce acum cu 4-1 in setul doi

UPDATE Simona Halep se distanteaza la 3-1 in setul secund

UPDATE Halep obtine cel de-al optulea game al meciului si este oficial pe primul loc in Grupa Rosie! Romanca o va intalni in semifinale pe poloneza Agnieszka Radwanska

UPDATE Ivanovici isi castiga serviciul. Sarboaica are nevoie de o victorie in doua seturi pentru a se califica

UPDATE Simona Halep castiga primul game al setului secund.

UPDATE Set, Ivanovici! Sarboiaca isi adjudeca un prim set spectaculos, plin de rasturnari de situatie, inclusiv in tie-break. Ea a salvat o minge de set a romancei

UPDATE Simona Halep isi castiga serviciul si vom avea tie-break

UPDATE Ivanovici castiga un nou game si Halep se vede nevoita sa serveasca pentru a ramane in set, desi a condus cu 5-2 la un moment dat

UPDATE Un nou break pentru Ivanovici! Sarboaica revine spectaculos de la 5-2 pentru Halep in primul set

UPDATE Ivanovici isi face serviciul si duce scorul la 5-4. Halep are o noua sansa de a inchide setul

UPDATE Halep isi pierde si ea serviciul si Ivanovici ramane in set. E 5-3 acum

UPDATE Simona Halep face un nou break! Romanca va servi pentru set

UPDATE Ana Ivanovici obtine si ea primul break. Scorul este 4-2 pentru Simona acum, iar Ivanovici urmeaza la serviciu

UPDATE Un nou break pentru Halep! Romanca returneaza exceptional ultimul serviciu al lui Ivanovici, apoi incheie punctul cu siguranta

UPDATE Halep se distanteaza la 3-1! Romanca a avut un game dificil pe propriul serviciu, dar a reusit sa isi impiedice adversara sa faca si ea break
UPDATE Simona Halep face break! Ivanovici a gresit mai multe atacuri in acest game

UPDATE Simona Halep isi castiga si ea serviciul si scorul este 1-1 acum

UPDATE incepe meciul! Ana Ivanovici este prima la serviciu si castiga primul game