Steaua – Astra 3-1. Campionatul este relansat!

Steaua s-a impus cu 3-1 in meciul cu Astra din cadrul etapei cu numarul 19 din Liga 1! A fost o partida care si-a meritat statutul de derby: ocazii multe, dramatism, doua eliminari si, cel mai important, 4 goluri.

Stelistii au creat impresia ca inteleg mai bine decat rivalii lor din teren importanta partidei. Astfel, dupa doar 5 minute, astralii au tremurat serios la super ocazia lui Pantelis Kapetanos! Grecul s-a demarcat bine in marginea careului mare, a trimis cu latul spre coltul lung, insa mingea a lovit bara, apoi a iesit in afara terenului!

De Amorim a incercat sa raspunda, la cateva minute distanta: a patruns in careu, a sutat bine la “lung”, dar Tatarusanu s-a intins bine si a evitat deschiderea scorului!(13)

Golul a picat la o faza care nu anunta nimic. Lansare pe culoar pentru Adi Popa, Morais a ajuns primul la minge, insa a pierdut inexplicabil controlul balonului si Popa nu a gresit tinta!(min 16)

Cu toate ca ocaziile au lipsit de la cele doua porti, dupa deschiderea scorului, prima repriza a continuat intr-un ritm alert. In minutul 27, oaspetii au sarit ca arsi cerand eliminarea lui Kapetanos. Aflat in marcajul lui Muresan, grecul l-a lovit pe acesta cu palma, insa Tudor nu a observat gestul, iar atacantul Stelei a scapat fara “rosu”.

In partea secunda, astralii au iesit mai decisi de la cabine, iar asta s-a vazut si pe tabela de marcaj. Budescu a luat o actiune pe cont propriu, apoi a tras senzational cu stangul de la 20 metri, plasand mingea in stanga lui Tatarusanu!(50)

La 1-1, Steaua a acuzat socul pentru doar cateva minute, in care i-a fost greu sa iasa din propria jumatate. Apoi, elevii antrenati de Laurentiu Reghecampf au preluat, din nou, controlul partidei.

In minutul 65, Kapetanos a ratat o ocazie rarisima! Gaman a gresit, initial, in 6 metri, grecul a pus piciorul, insa Coman a reusit un reflex incredibil si tabela a ramas la 1-1!

Cu un sfert de ora inainte de final, Steaua a reusit sa concretizeze dominarea: centrarare Bourceanu din corner, gol Gardos. Fundasul Stelei a reusit sa se rupa din marcajul advers, punctand cu o lovitura de cap.(75)

Finalul a fost unul nebun pe National Arena! S-a mai inscris o data, Varela a fost aproape de moarte, dupa o ciocnire violenta cu Szukala, iar Tudor a fost nevoit sa arate doua cartonase rosii!

Introdus de Reghe in minutul 68, Piovaccari si-a facut datoria! A punctat pentru linistea stelistilor in minutul 82. Popa a centrat in gura portii, italianul a preluat excelent si l-a executat pe Dani Coman.

In decurs de 2 minute(87, 89), Pintilii a reusit contraperformanta de a vedea doua cartonase galbene, lasand Steaua in 10 oameni. I-a urmat exemplul negativ si De Amorim de la Astra, care a primit tot doua “galbene”, in minutele 87 si 90!

Cand toata lumea astepta linistita finalul partidei, panica s-a asternut pe National Arena! Varela a ramas inconstient pe gazon, dupa o ciocnire violenta cu Szukala. Din fericire, fundasul Stelei si-a revenit dupa aproximativ 1 minut!

S-a terminat Steaua – Astra 3-1, un scor care incinge lupta pentru suprematie in Liga 1. Mai sunt doar 3 puncte avans pentru Astra in fata Stelei,  in clasamentul Ligii 1!

Peste doar 3 zile, echipa antrenata de Reghecampf se deplaseaza la Giurgiu pentru a disputa restanta din etapa a doua cu Astra.

In celalalt meci al zilei, Poli Timisoara a invins oarecum surprinzator pe CFR Cluj cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Boldea in minutul 76. In urma acestui succes, timisorenii au urcat pe 11 in clasament cu 22 puncte.

De cealalta parte, clujenii nu se regasesc, iar locurile de cupe europene par deocamdata inaccesibile. Trupa din Gruia este a saptea in Liga lui Gino cu 28 puncte, la 6 lungimi de locul 4(ultimul care duce in Europa League) ocupat de Pandurii.

Sursa foto: digisport.ro