STEAUA – CHELSEA 0-4. Visul de primavara in Liga Campionilor e departe!

Steaua n-a reusit sa reziste in fata mult mai galonatei Chelsea Londra. Elevii lui Laurentiu Reghecampf au pierdut cu 0-4 si mai au doar sanse teoretice de a merge in primavara Champions League.

Ramires cu o dubla, autogolul lui Georgievski si reusita lui Lampard au facut diferenta pe tabela de marcaj. Nici rezultatul din Elvetia, dintre Basel si Schalke nu o ajuta pe Steaua. Nemtii s-au impus cu 1-0 si alaturi de Chelsea au maximum de puncte, 6, in aceasta grupa a Ligii Campionilor.

Cu 0 puncte din doua partide, 0 goluri marcate si 7 primite, Steaua e obligata sa castige, pe 22 octombrie, acasa cu FC Basel pentru a ramane in cursa, macar pentru locul 3, care asigura continuarea in primavara Europa League.

VEZI, mai jos, cum s-au desfasurat evenimentele la Steaua-Chelsea.

Final de meci. Steaua – Chelsea 0-4 si visul primaverii Champions League e departe…

Trei minute de prelungire aratate de centralul partidei

min 90: GOL Chelsea! Legendarul Lampard inscrie pentru 4-0, dupa o noua actiune sclipitoare a englezilor.

min 88: Fanii Stelei incep sa paraseasca arena, dezamagiti de rezultat

min 86: Mourinho e relaxat. Face un stop la marginea terenului, pentru care primeste aplauze din partea publicului prezent pe National Arena

min 86: Ocazie uriasa pentru Steaua! Carambol in careul lui Chelsea de care Filip nu poate profita.

min 85: Tanase il intinde pe Cech, care respinge in corner

min 80: Ultima schimbare la Chelsea. Iese Mata, intra fostul jucator al lui Mircea Lucescu la Sahtior, Willian

min 78: Schimbare facuta de Mourinho. Intra Azpilicueta, iese Oscar

min 76: Vole Eto’o, respinge cu greutate Tatarusanu

min 73: Dubla ocazie Stanciu! Mijlocasul Stelei rateaza sansa de a reduce din diferenta!

Cu aproape un sfert de ora inainte de final, posesia e in favoarea oaspetilor: 46% Steaua, 54% Chelsea

min 71: Intra Varela, iese Georgievski, in fluieraturile fanilor Stelei

min 70: Schurrle rateaza tinta din interiorul careului. Ocazie mare Chelsea!

min 68: Chelsea nu mai forteaza, dar pastreaza fara probleme posesia. Reghecampf, monument de deznadejde la marginea gazonului

min 64: Schurrle il incearca pe Tatarusanu de la 20 metri. Retine portarul Stelei

min 59: Scarita senzationala a lui Tanase. Cech respinge cu pretul unei accidentari. Portarul lui Chelsea a dat cu capul in bara!

min 58: Ocazie mare Chelsea! Mata nimereste bara din interiorul careului

min 55: Gol Chelsea. Ramires semneaza “dubla”, dupa o actiune “snur” a englezilor. Steaua – Chelsea 0-3

min 53: Kapetanos, surprins in ofsaid. Grecul scapase singur cu Cech

min 50: Cole vede “galben”, dupa o intrare dura la Stanciu. Cu doar cateva secunde mai devreme, Lampard a luftat in mijlocul careului stelist.

min 46: Steaua incepe repriza in atac. Filip se impiedica in minge, intr-o pozitie excelenta la 16 metri de poarta adversa

A inceput mitanul secund! Dubla schimbare la Steaua! Intra Tatu si Kapetanos, ies Piovaccari si Adi Popa. Ce mai poate salva echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf?

FINAL DE PRIMA REPRIZA. Lucrurile nu stau deloc bine pentru campioana Romaniei. Valoarea adversarului, insa si ghinionul au facut ca tabela sa arate 0-2 dupa primele 45 minute.

min 45+1: Stanciu isi incearca norocul, dar mingea sutata de acesta trece pe langa poarta

min 44: Autogol Steaua! Eto’o scapa singur cu Tatarusanu, portarul Stelei apara, insa mingea ajunge in piciorul lui Georgievski, care nu poate evita dezastrul. Steaua – Chelsea 0-2

min 43: Oscar trage peste de la 25 metri

min 40: Piovaccari nu poate profita de o balbaiala a defensivei adverse. Iese in afara careului si repsinge Petr Cech

min 39: Centrare Popa pe 6 metri, Cech respinge cu greutate

min 35: Tatarusanu apara excelent. A salvat si in fata lui Oscar!

min 33: Primul cartonas galben al partidei. Il vede Lampard, dupa o intrare cinica la Nicusor Stanciu

min 33: Eto’o trece pe langa majorarea scorului

min 30: Tatarusanu salveaza in fata lui Mata

min 27: Ocazie Chelsea. Schurrle trage peste, din pozitie foarte buna

min 24: Ocazie Steaua! Tanase nu il poate invinge pe Cech. Stelistii domina partida, dupa primirea golului

min 20: GOL Chelsea! Ramires inscrie dupa pasa lui Eto’o. Steaua – Chelsea 0-1

min 17: Piovaccari, cel mai activ jucator al Stelei. Intr-un singur minut, Terry si Cole au fost nevoiti sa il faultez pe italian

min 11: Accidentarea lui Torres a fost serioasa! Iese spaniolul, intra camerunezul Eto’o

min 9: Spanbiolul din atacul lui Chelsea revine pe teren

min 7: Torres iese la margine pentru ingrijiri medicale!

min 5: Dupa 1 minut de atacuri constante ale englezilor, Steaua a echilibrat jocul

min 3: Dubla ocazie Chelsea! Mata, “inchis” la timp de Tatarusanu, apoi Schurrle ste blocat in-extremis de Gardos! Asediu la poarta Stelei…

min 1: Chelsea a inceput partida in atac. Nicio ocazie periculoasa, insa, pana in acest moment!

Start de partida! Succes, Steaua!

ZECE minute pana la startul partidei! Emblema Stelei, Dan Petrescu, ar vrea ca Steaua si Chelsea sa isi imparta victoriile in acest sezon de Champions League. “Simt, insa, un egal, in aceasta seara.”, a spus “Bursucul” la Digisport.

Se tem englezii de Steaua? Cech a iesit cu un sfert de ora mai devreme la incalzire decat o fac portarii de obicei!

Piovaccari, in locul lui Kapetanos in atacul Stelei!

ECHIPE DE START:

STEAUA: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Popa, Stanciu, Tanase – Piovaccari. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

CHELSEA: Cech – Ivanovic, David Luiz, Terry, Cole – Lampard, Ramires, Oscar –  Mata, Schurrle , Torres. Antrenor: Jose Mourinho

ARBITRU: Carlos Velasco Carballo. Asistenti: Roberto Alonso si Juan Yuste. Asistenti aditionali: Carlos Gomes si Carlos del Cerro. Rezerva: Javier Rodriguez (toti din Spania). Delegat UEFA: Jaroslav Dudl (Cehia). Observator UEFA pentru arbitri: Edgar Steiborn (Germania).

STADION: National Arena (Bucuresti)

Se anunta ploaie si 7 grade Celsius la startul partidei!

Sursa foto: digisport.ro