STEAUA – FC BAKU 0-2 / Campioana Romaniei, fara victorie in cele cinci meciuri din 2014 !

Steaua Bucuresti a fost invinsa in cel de-al cincilea meci amical din primul stagiu de pregatire al iernii de o echipa modesta din Azerbaidjan, FC Baku, scor 0-2.

Steaua Bucuresti, campioana Romaniei, incheie primul stagiu de pregatire din Spania cu o infrangere in fata echipei FK Baku, scor 0-2, ocupanta locului 5 din Azerbaidjan si ajunge la cinci meciuri fara victorie in 2014 dupa ce in precedentele patru mai pierduse de doua ori, 1-5 cu FC Nurnberg si 0-1 cu FC Luzern, si remizase in alte doua, 0-0 cu Werder Bremen si 1-1 cu Union Berlin.

In meciul cu FC Baku, formatie pentru care evolueaza si fostul atacant al Otelului Galati, Marius Pena, azerii au avut nevoie de doar 17 minute pentru a deschide scorul, dupa ce au profitat de o greseala a lui Georgievski in ofensiva, acesta pierzand mingea intr-o pozitie periculoasa. Apoi, pe contraatac, Solici a marcat fara probleme din pozitie de unu la unu cu Nita. Steaua nu a contat nici dupa acest gol prea mult in atac, iar in startul reprizei secunde s-a vazut nevoite sa accepte majorarea diferentei de pe tabela de marcaj dupa o noua gafa. In minutul 48 Szukala a pierdut o minge la marginea propriului careu, Alazgarov a scapat singur cu Nita si a inscris fara nicio emotie.

Abia acum Steaua a inceput sa conteze si in ofensiva insa Keseru si Neagu au ratat bune oportunitati de a marca macar golul de onoare, unul care mai putea spala putin din rusinea acestui prim stagiu de pregatire.

Steaua termina primul turneu de pregatire al iernii cu 3 infrangeri inregistrate si doua remize, desi nu a intalnit adversari puternici, ba chiar pe alocuri modesti, avand un golaveraj dezastruos, 2-9.

Steaua revine maine in Romania, jucatorii urmand sa primeasca doua zile de vacanta, pentru ca pe 26 sa se intoarca in Spania, in vederea celui de-al doilea stagiu de pregatire.

Sursa foto: gsp.ro