STEAUA – FC VASLUI 0-1 LIVE TEXT / Temwanjera detoneaza bomba in Ghencea

Min.90+3: FINAL DE MECI. FC VASLUI produce surpriza si invinge pe Steaua chiar pe terenul campioanei.

Min.90+2: Liviu Ciubotariu, tehnicianul oaspetilor face cele trei schimbari, la trecerea timpului.

Min.90: Arbitrul dicteaza trei minute de prelungire.

Min. 88: Vasluienii continua sa atace, desi au un avantaj nesperat pe tabela de marcaj.

Min.85: Temwanjera deschide scorul in Ghencea. Atacantul celor de la FC Vaslui inscrie din pasa lui Antal.

Min.83: Suteaza Tanase de la distanta, Cerniauskas respinge cu greu.

Min.82: Razzotti incearca si el un sut, dar balonul este deviat in corner. Steaua e in corzi in aceste ultime minute ale partidei.

Min.79: O noua ocazie pentru moldoveni, Nita reusind sa respinga in extremis sutul lui Viveiros!

Min.79: Musat trage puternic din unghi, dar Nita respinge

Min.78: Abelairas il deschide excelent pe Antal, dar centrarea acestuia in fata portii goale nu este ajunsa de niciun coechipier

Min.77: Antal suteaza pe langa din unghi, mingea trece prin fata portii

Min.76: Tanase iroseste o pasa pe care o putea adresa lui Pintilii care se demarcase forte bine

Min.71: Radut vede si el cartonasul galben.

Min.68: Keseru executa o lovitura libera inalt in careu, Prepelita trimite in bara, dar fusese semnalizat in ofsaid

Min. 67: Crainicul stadionului a anuntat ca la acest meci asista 3.154 de spectatori, mult sub media de fani pe care Steaua i-a avut sezonul acesta.

Min. 65: Reghecampf face si ultima schimbare. Il introduce in teren pe Mihai Radut, acesta luandu-i locul lui Stanciu

Min. 63: Piovaccari vede si el cartonasul galben si, la fel ca Gardos, si italianul e suspendat pentru meciul cu Viitorul.

Min. 60: Florin Gardos esre avertizat cu un cartonas galben. Fundsul va fi suspendat etapa viitoare.

Min.58: Antal are o actiune foarte buna si trimite putin pe langa de la marginea careului de 16 metri

Min.54: Gradinaru trage de la mare distanta, dar mingea prinde efect si se duce alaturi

Min.47: Antrenorul Stelei, Laurentiu Reghecampf, a facut doua schimbari in startul reprizei secunde. Latovlevici ii ia locul lui Parvulescu, iar Gradinaru intra in locul lui Chipciu, accidentat

Min.46: A inceput repriza secunda.

Min.45+1: Arbitrul fluiera finalul primei reprize. Pauza in GHENCEA. Scorul este 0-0.

Min. 44: Bahia suteaza de la distanta putin peste poarta Stelei

Min.41: Tanase trage cu latul de la distanta, portarul celor de la FC VASLUI nu are probleme

Min.38: Keseru trage periculos din lovitura libera, dar Cerniauskas respinge

Min.33: Keseru incearca si el sutul de la distanta, dar mingea se duce pe langa poarta.

Min.31: Sut slab al lui Prepelita, retinut de Cerniauskas.

Min.30: Cartonas galben pentru Tanase. Mijlocasul va fi suspendat etapa viitoare.

Min.21: Chipciu primeste o pasa excelenta in careu, dar Cerniauskas respinge. Mingea ajunge la Parvulescu care reia peste poarta

Min. 21: Viveiros trece spectaculos la mijlocul terenului de doi adversari, dar finalizeaza cu un sut in peluza

Min.18: Deviere buna a lui Piovaccari pentru Parvulescu, dar Balauru blocheaza actiunea

Min.13: Antal cade in careul Stelei si ii reproseaza arbitrului ca nu a dictat 11 metri.

Min.10: Nita retine fara probleme balonul sutat de Antal.

Min.5:  Temwanjera primeste primul galben al meciului, dupa un fault la Pintilii

Min.2: Steaua incepe in forta si obtine doua lovituri de la colt in doar doua minute.

Min. 1: A INCEPUT PARTIDA. Primul atac apartine oaspetilor.

UPDATE ORA 20:35 – Jucatorii Stelei au intrat pe teren. Cei de la Vaslui intarzie.

UPDATE ORA 20:30 – Jucatorii celor de la FC VASLUI ezita sa iasa de la cabine. Startul partidei este amanat pentru cateva minute. Se pare ca jucatorii celor de la Vaslui au ales sa protesteze astfel.

UPDATE ORA 20:25 – La meci vor asista Gica Hagi, patronul celor de la Viitorul, urmatoarea adversara a Stelei in Liga I, dar si Victor Piturca, selectionerul echipei nationale a Romaniei.

UPDATE ORA 20:18 – Echipele de start – STEAUA: Nita – Prepelita, Varela, Gardos, Parvulescu – Pintilii – N. Stanciu, Keseru, Chipciu, Tanase – Piovaccari; FC VASLUI: Cerniauskas – Bahia, Ortiz, Balaur, Musat – Razzotti, Madson – Antal, Abelairas, Viveiros – Temwanjera

UPDATE ORA 20:10 – Cu 20 de minute inaintea fluierului de start, doar cateva sute de spectatori se afla in tribunele stadionului Ghencea.

STEAUA BUCURESTI intalneste astazi, cu incepere de la ora 20:30, pe FC VASLUI in cadrul etapei cu numarul 27 din LIGA I.

Campioana Romaniei, STEAUA BUCURESTI, joaca astazi in Ghencea contra celor de la FC VASLUI, echipa clasata pe locul 5 in clasamentul Ligii I care a nascut o adevarata polemica inaintea jocului. Moldovenii au fost la un pas sa nu alinieze in fata Stelei echipa de baza, la Bucuresti facand deplasarea initial doar juniorii adunati aseara, in graba. Titularii si componentii lotului echipei mari, dar si tehnicianul Liviu Ciubotariu, nu au plecat joi seara spre Bucuresti, fiind in greva dupa ce salariile lor pe ultimele luni au intarziat sa apara, dar astazi, cu doar cateva ore inaintea partidei, au ajuns in Capitala.

Laurentiu Reghecampf a dat asigurari ca va trimite pe teren cel mai bun 11 posibil, chiar daca STEAUA va juca la mijlocul saptamanii viitoare derbyul cu Dinamo din returul semifinalelor Cupei Romaniei si indiferent de primul 11 pe care il vor alinia cei de la FC VASLUI.

Steaua are 9 puncte peste principala urmaritoare in clasament, Astra Giurgiu, iar o victorie astazi ar apropia campioana cu inca un pas de titlul cu numarul 25. FC Vaslui e pe locul 5, la un punct in spatele lui Dinamo, echipa cu care isi disputa pozitia a 4-a in clasamentul LIGII I, ultima care duce in Europa League.

Sursa foto: prosport.ro