STEAUA – LEGIA VARSOVIA, scor 1-1. Calificarea se joaca peste o saptamana, la Varsovia!

STEAUA-LEGIA

STEAUA – LEGIA s-a incheiat cu scorul de 1-1, dupa 1-0 la pauza, in play-off-ul pentru grupele Champions League. Calificarea Stelei se joaca la Varsovia, in returul din 27 august, de la ora 21.45.

Steaua a avut o prima repriza in forta, cu un joc alert, prima ocazie de gol fiind in minutul 11, cand Piovaccari a ratat un sut din 12 metri, balonul oprindu-se in portar. Ocaziile de gol au continuat, iar acelasi Piovaccari a reusit sa deschida scorul in minutul 34. Adi Popa si Bourceanu sunt autorii marilor ocazii ratate ale Stelei.

La inceputul reprizei secunde, polonezii i-au surprins pe stelisti, cu o posesie foarte buna si o forma fizica de invidiat, care i-a descurajat pe ros-albastri, care nu au mai reusit sa puna presiune pe adversar, cum s-a intamplat in prima repriza. Cei de la Legia au egalat in minutul 53, prin Kosecki, care fructifica o eroare a Stelei pe faza de constructie. Emotiile au continuat pentru stelisti, un minut mai tarziu Kosecki reusind sa trimita balonul in poarta de la margine, insa este ofsaid, iar golul este anulat. Polonezii i-au dominat pe stelisti din punct de vedere al posesiei.

Ros-albastrii se pregatesc de retur, Steaua trebuie sa faca o partida buna la Varsovia pentru a se califica. Returul se joaca in 27 august, de la ora 21.45.

FINAL DE MECI, STEAUA – LEGIA 1-1.

Min 90 + 2: Cristea suteaza periculos, retine portarul.

Min 90+1: Adi Cristea trage puternic cu stangul din marginea careului, insa resping polonezii.

Polonezii trag de timp.  Sunt trei minute de prelungire.

Min 90: Adi Popa trage milimetric pe langa poarta.

Min 85: Gardos patrunde cu balonul in careu, insa Iancu trage in blocaj.

La meciul STEAUA – LEGIA sunt 55.600 de spectatori. Adi Popa si Bourceanu sunt autorii marilor ocazii ale Stelei din aceasta partida cu Legia. Stelistii fac fata cu greu din punct de vedere fizic polonezilor.

Min 81: Schimbare la polonezi, intra Dvalishvili, iese Saganovski.

Min 79: Se da cartonas galben pentru Kuciak pentru tragere de timp.

Min 78: Gardos reia cu capul peste poarta.

Min 77: Zyor primeste cartonas galben, dupa un fault la Popa.

Min 77: Lovitura libera. Executa Latovlevici in zid, insa extrem de slab.

Min 75: Schimbare la Legia. Intra Zyro, iese Kucharczyk.

Min 74: Latovlevici este aproape de autogol, dar reluarea este blocata de Tatarusanu.

Min 70: Schimbare la Steaua. Iese Piovaccari, intra Ad. Cristea.

Min 66: Cartonas galben pentru Prepelita.

Min 61: Schimbare la Steaua, iese Stanciu, intra Iancu.

Min 59: Bourceanu suteaza excelent de la 25 de metri fantastic, insa balonul sterge bara.

Jucatorii Stelei nu mai au forta, polonezii recupereaza mingea repede si la fel de repede ajung la poarta noastra.

Min 56: Cartonas galben pentru Junior.

Min 54: Polonezii controleaza acest inceput de repriza secunda. GOL ANULAT pentru Legia. Kosecki a trimis balonul in poarta de la margine, insa este ofsaid.

Min 53: GOL LEGIA. Polonezii egaleaza dintr-o eroare a Stelei pe faza de constructie. A inscris Kosetcki din 8 metri, aflat singur in careu. STEAUA – LEGIA 1-1.

Min 49: Tanase este blocat in ultima clipa de Kuciak.

Min 47: Actiune periculoasa a polonezilor. Tatarusanu este surprins, mingea ocoleste poarta.

Min 46: Schimbare la Steaua, iese Pintilii, intra Prepelita.

A inceput repriza a doua.

Steaua termina prima repriza cu scorul de 1-0 in fata celor de la Legia Varsovia. Unicul gol al intalnirii a fost inscris de Piovaccari.

Min 45: LEGIA are cea mai mare ocazie de gol, Tatarusanu scoate fantastic o lovitura cu capul trimisa de Wawrzyniak din 6 metri.

Min 42: Pintilii sangereaza, si-a spart arcada dupa o ciocnire cu un fundas polonez. Jocul este intrerupt.

Min 37: Pintilii primeste cartonasul galben si va rata returul din 27 august de la Varsovia.

Min 35: GOOOOOL STEAUA! Inscrie Piovaccari cu un lob din 16 metri, din pasa lui Bourceanu, deblocand aceasta partida. Este 1-0 pentru STEAUA.

Min 33: A doua sansa uriasa a Stelei. Tanase preia, insa portarul slovac blocheaza.

Min 30: Ocazie pentru Legia. Polonezii devin periculosi, Saganowski trimite cu capul din 7 metri insa peste poarta.

Min 29: Corner pentru Steaua, insa Junior respinge.

Min 28: Schimbare la LEGIA VARSOVIA. Iese Jodlowiec, intra Broz.

STEAUA domina startul intalnirii cu LEGIA.

Min 19: Cartonas galben pentru Rzezniczak dupa un fault la Stanciu.

Min 16: Georgievski suteaza mult peste poarta, dupa un corner al lui Bourceanu.

Min 11: Cea mai mare ocazie a Stelei de pana acum. Stanciu paseaza printre fundasii centrali, insa rateaza Piovaccari, care ramane singur cu portarul, insa trage in Kuciak din 12 metri. STEAUA – LEGIA, 0-0.

Min 8: Stanciu cere penalti, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min 3: Latovlevici centreaza, Piovaccari nu ajunge la balon.

Ora 21.45: STEAUA are lovitura de start in partida cu LEGIA VARSOVIA. Gazonul nu este extraordinar, insa va fi schimbata suprafata de joc dupa meciul din aceasta seara.Fanii Stelei au pregatit o coregrafie impresionanta, cu un mesaj clar: “Nimeni nu ne poate infrange”.

Cu cateva minute inainte de start-ul meciului STEAUA – LEGIA, s-a tinut un minut de reculegere in memoria fostului fotbalist Costica Stefanescu.

STEAUA – LEGIA VARSOVIA se joaca miercuri, de la ora 21.45, in mansa tur a play-off-ului Champions League. Meciul se disputa pe stadionul National Arena si va fi transmis in format Live Text de site-ul Mondo News si in direct de Dolce Sport.

Echipa de start Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Popa, Stanciu, Tanase – Piovaccari
Rezerve: Nita, Filip, Prepelita, Ad. Cristea, Parvulescu, Radut, Iancu

VEZI AICI AVANCRONICA STEAUA -LEGIA

Echipa probabila Legia: Kuciak – Jodlowiec, Dossa Junior, Rzezniczak, Wawrzyniak – Vrdoljak, Furman – Kucharczyk, Radovici, Kosecki – Saganovksi
Rezerve: Skaba, Brzyski, Broz, Pinto, Ojamaa, Dvalishvili, Zyro

Arbitri STEAUA – LEGIA: Nicola Rizzoli. Asistenti: Andrea Stefani si Renato Faverani (Italia).

STADION: “National Arena” (Bucuresti)
STATISTICA comparativa in actuala editie a Ligii Campionilor:

STEAUA             v            LEGIA

Vardar Skopje (3-0, 2-1)                         The New Saints FC (3-1, 1-0)
Dinamo Tbilisi (2-0, 1-1)                          Molde FK (1-1, 0-0)

Goluri:               8 / 2                                5 / 2
Suturi pe poarta: 39                                 15
Cornere:          42                                     36
Faulturi comise: 67                                   52
Cartonase galbene: 12                               7

De precizat ca Vlad Chiriches nu va evolua in partida din aceasta seara, din cauza unor probleme medicale.

Mansa tur Steaua – Legia se va disputa de la ora 21:45, pe Arena Nationala, iar returul pe 27 august, la Varsovia.