Steaua – Petrolul 1-1. Egal pentru Astra

Steaua si Petrolul au remizat, scor 1-1, in derby-ul etapei a XVI-a din Liga 1. A fost o partida cu multe ocazii la ambele porti. Prepelita pentru Steaua, respectiv Benga au inscris cele doua goluri ale partidei.

Steaua si Petrolul nu reusesc sa se desprinda in clasamentul Ligii 1, dupa 16 etape. Remiza din Ghencea 1-1 este rezultatul perfect pentru Astra Giurgiu care are acum un avans de 4 puncte fata de cele doua urmaritoare in clasament.

Partida a inceput tare atat pe teren cat si in tribune, acolo unde fanii de la Sud au aruncat torte, determinandu-l pe Hategan sa opreasca partida intre minutele 5 si 8. Dupa calamarea spiritelor din tribune, Petrolul a fost echipa mai periculoasa. Priso si Teixeira(10) au avut sansa de a marca intr-un singur minut. Tabela a ramas nemodificata.

Steaua a avut prima ocazie importanta in minutul 45+1, cand Szukala a reluat periculos cu capul, insa reflexul excelent al lui Pecanha a mentinut egalitatea.

Si totusi nu a fost 0-0, la pauza. Prepelita a inscris in minutul 2 al prelungirilor dupa o deviere inspirata a lui Iancu.

In partea secunda, Petrolul a inceput in forta: Albin a tras frumos, Tatarusanu a respins pe masura(50). Tot Albin a fost omul cu ratarea pentru “lupii galbeni” si la faza din minutul 66: Guilherme a centrat ideal, insa reluarea din prima a lui Albin a trecut putin peste poarta unui Tatarusanu fara reactie.

Stelistii nu au mai scapat in minutul 77 cand Benga a sutat la coltul lung, fara sperante pentru Tatarusanu.

Popa a avut ocazia de a aduce victoria pentru Steaua pe final, insa sutul sau in diagonala a trecut putin pe langa poarta.(86)

Trupa lui Contra putea pleca acasa cu toate cele 3 puncte: Hamza(87) si Hoban(90) au avut oportunitati de a puncta decisiv.

S-a terminat 1-1,  a cincea remiza consecutiva pentru Steaua in toate competitiile. In clasament continua sa conduca Astra Giurgiu cu 35 puncte(15 jocuri), urmata de Steaua 31 puncte( 13 jocuri) si Petrolul tot cu 31 ( 16 jocuri), dar un golaveraj mai slab.