STEAUA s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii Adeplast

Steaua Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii Adeplast la fotbal, joi seara, dupa ce a invins-o pe ACS Poli Timisoara cu scorul de 1-0 (1-0), pe Arena Nationala din Capitala, in ultimul sfert de finala al competitiei.

Alex Chipciu a marcat singurul gol al ”ros-albastrilor” (32), reluand in plasa mingea respinsa de portarul german Sascha Kirschstein, la penalty-ul executat de Nicusor Stanciu, dupa hentul bulgarului Gheorghi Sarmov.

Kirschstein a mai aparat un penalty al lui Stanciu, in minutul 27, dupa un hent comis de Andrei Artean.

Steaua, detinatoarea trofeului, a ratat ocazii prin Papp (24), Vlad Mihalcea (50) si Tarnovan (86), in timp ce oaspetii au irosit sanse de gol prin Elek (20), M. Croitoru (54), Barbut (72) si Hernandez (72).

ACS Poli a suferit primul sau esec de cand este antrenata de Florin Marin.

In semifinale, Steaua o va infrunta Astra Giurgiu, care a dispus joi cu 3-0 de FC Viitorul Constanta, la Ovidiu. Turul semifinalei va avea loc in perioada 8-10 martie 2016 (la Bucuresti), iar returul in intervalul 5-7 aprilie 2016 (la Giurgiu).

Prima semifinala va fi CS Concordia Chiajna — Dinamo Bucuresti.

FC Steaua Bucuresti — ACS Poli Timisoara 1-0 (1-0), “Arena Nationala” — Bucuresti
A marcat: Alex Chipciu (32).
Nicusor Stanciu a ratat doua penalty-uri, in min. 27 si 32 (Sascha Kirschstein a aparat de fiecare data).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucuresti); arbitri asistenti: Marius Nicoara (Drobeta-Turnu Severin), Daniel Mitruti (Craiova); arbitru de rezerva: George Radulescu (Bucuresti)
Observatori: Augustus Constantin (Ramnicu Valcea) — CCA, Marian Ivan (Ghimbav) — LPF