Steaua s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a invins CSU Craiova, scor 1-0

STEAUA a invins DINAMO, scor 3-0, in derbiul etapei. Au inscris Szukala, Papp si Keseru

Echipa Steaua a invins, joi seara, cu scorul de 1-0 (0-0), formatia CS Universitatea Craiova, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana, si s-a calificat in semifinalele competitiei, dupa acest ultim meci disputat pe stadionul Ion Oblemenco. Rusescu a inscris in minutul 69, dintr-un penalti acordat de Alexandru Tudor pentru un fault al lui Balgradean la Rapa.

CS Universitatea Craiova: Balgradean – Tirnacop, Izvoranu, Frasinescu, Vatajelu – Mateiu, Madson (Sin ’83), Brandan – Baluta (Herghelegiu ’46), Bawab, Ferfelea (Carstea ’74). Antrenori: Sorin Cartu, Emil Sandoi.

Steaua: Cojocaru – Rapa, Luchin, Papp, Latovlevici – Prepelita, Breeveld – Stanciu, Neagu (Sanmartean ’63), Tosca (Chipciu ’46) – Rusescu (Ad. Popa ’78). Antrenor: Constantin Galca.

Cartonase galbene: Breeveld ’30, Cojocaru ’84, Sanmartean ’89, Latovlevici ’90+2

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de asistentii Mircea Orbulet si Alexandru Cerei. Arbitru de rezerva a fost Adrian Comanescu, iar observatori Corneliu Fecioru si Octavian Goga.

Inainte de startul partidei care s-a disputat cu casa inchisa, biletele epuizandu-se la ora 17.00, au avut loc focuri de artificii si s-au aruncat confeti.

Lovitura de incepere a fost data de Ilie Balaci.

La finalul jocului, tehnicianul Sorin Cartu a protestat vehement si i-a cerut socoteala centralului Alexandru Tudor, fiind tinut cu greu de alti reprezentanti al gruparii gazda. Echipa CSU Craiova a salutat fanii la finalul partidei.