SUPERCUPA SPANIEI 2017: FC BARCELONA v REAL MADRID 1-3 (0-0) / La un PAS de TROFEU

Galacticii de la Real Madrid au luat, duminica seara, o optiune serioasa pentru castigarea Supercupei Spaniei dupa ce au reusit sa invinga extraterestrii de la FC Barcelona chiar pe Camp Nou.

„Albii” s-au impus in mansa tur cu scorul de 3-1, ultimele doua reusite fiind niste realizari cum rar se pot vedea. Prima repriza a fost una destul de saraca in ocazii, dar foarte intensa, primul El Clasico din acest sezon aratandu-ne de ce Barcelona – Real este cel mai asteptat derby al planetei. Isco si Bale pentru oaspeti, respectiv Messi pentru gazde, au ratat cele mai mari ocazii in prima parte.

Repriza secunda a adus si golurile, primul fiind de fapt un autogol. Pique a deviat in propria poarta sutul-centrare trimis de Marcelo, iar Camp Nou a amutit pentru prima data. Dupa alte ocazii irosite de ambele parti si un gol anulat al lui Ronaldo pentru o pozitie de offside, Barcelona a egalat in minutul 77, Messi marcand dintr-un penalti inventat practic de Suarez, care a fortat un fault la Navas.

Imediat a venit replica Realului, Cristiano Ronaldo finalizand un contraatac cu un sut imparabil din marginea careului, dupa ce l-a driblat scurt pe Pique. Portughezul a sarbatorit scotandu-si tricoul, gest care i-a adus cartonasul galben. Dupa nici doua minute, Cristiano vedea al doilea avertisment pentru o simulare si, implicit, cartonasul rosu.

FC Barcelona s-a aruncat in atac pentru a forta egalarea, iar pe un contraatac Marco Asensio a marcat pentru 3-1 cu un sut fabulos, din afara careului, ce a trimis balonul in vinclu! Astfel, Real Madrid se impune confortabil pe Camp Nou si este marea favorita la castigarea trofeului dupa returul de joi seara.

Sursa foto: marca.com