Turneu Dubai. Simona Halep a trecut de Lesia Tsurenko și s-a calificat în sferturile de finală

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai. În optimile de finală, tenismena noastră a învins-o pe Lesia Tsurenko (locul 23 WTA), ajunsă la 7 înfrângeri din tot atâtea partide jucate cu fostul lider WȚA.

6-3, 7-5 a fost scorul întâlnirii de la Dubai, care a durat o oră și 20 de minute. Simona Halep va da piept în sferturile de finală cu învingătoarea “optimii” dintre Aryna Sabalenka și Belinda Bencic.

Vizibil obosită după perioada încărcată de meciuri, Simona a reușit totuși un prim set solid, în care a izbutit nu mai puțin de trei breakuri.
Setul secund a fost mai echilibrat, iar Tsurenko a servit pentru câștigarea lui la 5-4. Simona și-a păstrat calmul, a reușit rebreakul, pentru ca apoi să se impună cu 7-5.

59.960 de dolari și 190 de puncte în clasamentul WTA și-a asigurat Simona Halep ca urmare a calificării în sferturile competiției din Emiratele Arabe Unite.