Turneu WTA Madrid: Simona Halep eliminată în sferturi de Karolina Pliskova

Turneu WTA Madrid. Simona Halep (locul 1 WTA) si Karolina Pliskova (locul 6 WTA) s-au întâlnit, joi la prânz, în sferturile de finala ale turneului din capitala Spaniei.Partida Simona Halep – Karolina Pliskova a avut loc pe arena centrala Manolo Santana și s-a încheiat cu scorul de 4-6, 3-6.

Simona Halep a fost eliminată de Karolina Pliskova după un joc dezastruos în care nu a reușit să facă față adversarei. Numărul 1 WTA a fost de nerecunoscut.  Jucătoarea noastră n-a avut decât o minge de break în primul set, iar în cel de-al doilea set n-a avut nicio șansă în fața cehoaicei.

Karolina Pliskova o va întâlni în semifinale pe câștigătoarea meciului dintre Daria Kasatkina și Petra Kvitova.

Palmares direct Simona Halep si Karolina Pliskova. Cele două jucătoare s-au întâlnit de 8 ori până în prezent, scorul fiindu-i favorabil româncei, cu 6-2:

2015, Dubai: 6-5, 7-6 pentru Simona;
2015, Indian Wells: 6-4, 6-4 pentru Simona;
2016, Sydney: 6-4, 7-5 pentru Simona;
2016, Fed Cup: 6-7, 6-4, 6-2 pentru Karolina;
2016, Mastersul Canadei: 6-3, 6-3 pentru Simona;
2017, Fed Cup: 6-4, 3-6, 6-3 pentru Simona;
2018, Australian Open: 6-3, 6-2 pentru Simona
2018, Madrid: 6-4, 6-3 pentru Karolina.