TURNEUL CELOR SASE NATIUNI: Tara Galilor – Franta 27-6

Nationala de rugby a Frantei a suferit vineri seara cea mai usturatoare infrangere din ultimele sase decenii in fata Tarii Galilor, pierzand, 6-27, partida din cadrul Turneului celor Sase Natiuni.

Franta a pierdut in fata Tarii Galilor, 6-27, in prima partida din etapa a III-a din Turneul celor Sase Natiuni la rugby, nationala “Cocosului Galic” inregistrand astfel cea mai severa din ultimii 64 de ani in fata galezilor. Pe “Millenium Stadium” din Cardiff, Franta, care castigase primele doua partide din Turneul celor Sase Natiuni, 26-24 cu Anglia si 30-10 cu Italia, a avut un inceput dezastruos de meci, fiind condusa dupa zece minute cu 11-0.

Avantajul gazdelor s-a marit pana la pauza la 20-6, iar in partea secunda galezii au mai realizat un eseu, urmat de transformare, in timp ce francezii nu au mai punctat.
Tara Galilor intra din nou in lupta pentru titlu dupa aceasta victorie, putand astfel sa spere ca isi va apara titlul castigat in ultimii doi ani.

Sursa foto: ofsaid.ro