UEFA a anuntat premiile pentru EURO: Cati BANI va incasa nationala ROMANIEI

Nationala ROMANIEI s-a calificat la turneul final al Campionatul European de fotbal dupa o pauza de opt ani, iar prezenta in FRANTA va fi rasplatita pe masura de forul european.

UEFA a anuntat prin intermediul unui comunicat de presa cum va imparti premiile de la EURO 2016. Astfel, nationala ROMANIEI va incasa 8 milioane de euro pentru simpla prezenta la meciurile din faza grupelor. O victorie in faza grupelor va fi rasplatita cu 1 milion de euro, iar un egal cu 500 de mii de euro.

Calificarea in optimi ne-ar mai aduce inca 1.5 milioane de euro, cea in sferturi 2.5 milioane de euro, iar pentru o semifinala de vis vom mai incasa inca 4 milioane de euro. Finala e rasplatita cu inca 5 milioane de euro, iar castigatoarea va mai primi 8 milioane de euro. In total, invingatoarea poate ajunge la 27 de milioane de euro.

ROMANIA isi va afla adversarele din grupele EURO 2016 sambata seara de la ora 19:00. Turneul final al EURO 2016 se va disputa in FRANTA in perioada 10 iunie – 10 iulie.