UNGARIA – IRLANDA DE NORD 1-2 (0-0) in preliminariile CE 2016

Nationala de fotbal a Ungariei a debutat cu stangul in preliminariile Campionatului European de Fotbal, editia 2016.

Una dintre principalele adversare ale tricolorilor la calificare, din cadrul grupei F, a fost invinsa pe teren propriu de selectionata similara a Irlandei de Nord, scor 1-2.

Dupa o prima repriza alba, maghiarii au deschis scorul in minutul 75 prin Priskin si se parea ca se vor respecta calculele hartiei.

Nu a fost sa fie asa deoarece oaspetii au intors soarta partidei datorita golurilor inscrise de McGinn (min.81) si Lafferty (min.88).

Au evoluat urmatoarele formatii:

UNGARIA: Gulacsi – Juhasz, Liptak, Vanczak – Balogh, Tozser, Varga, Gyurcso (Lovrencsics-min.58) – Dzsudzsak, Nikolic (Priskin-min.46), Rudolf (Kovacs-min.70)

IRLANDA DE NORD: Carroll – McLaughlin, McAuley (Cathcart-min.72), Hughes, Brunt – Brunt, Davis, Norwood (McKay-min.80), Baird – Ward, Ward (McGinn-min.66)

In celelalte partide ale grupei Romania va intalni in deplasare nationala Greciei si Insulele Faeroe primeste vizita Finlandei. ambele meciuri incepand la ora 21:45.