Victor Hanescu, eliminat din optimile turneului de la Nisa

Victor Hanescu (locul 55 ATP) a pierdut meciul cu spaniolul Albert Montanes (locul 82 ATP), scor 5-7, 6-7, din optimile de finala ale turneului de tenis desfasurat la Nisa.

Primul set, incheiat in 48 de minute, a fost unul echilibrat, diferenta facuta la scorul de 5-5 la ghemuri atunci cand spaniolul a reusit break-ul. In setul secund, Hanescu şi-a  pierdut servicul în game-ul al treilea, dar l-a recuperat la scorul de 4-3 pentru adversar. Soarta meciului a fost decisa in tie-break, unde jucatorul iberic s-a impus lejer cu 7-2.

In intalnirile directe cu Montanes, Hanescu conduce cu 5-3. Victor va primi pentru prestatia sa la turneul din Hexagon 20 de puncte ATP si un cec in valoare de 7.100 de euro.

Sursa foto: bleacherreport.com