VICTORIE ISTORICA: CSM BUCURESTI a castigat Cupa Challenge la VOLEI FEMININ

CSM Bucuresti a triumfat in Cupa Challenge, dupa o victorie clara cu turcoaicele de la Trabzon, scor 3-1, reusind o performanta istorica, si anume prima cupa europeana cucerita de o trupa de volei feminin din Romania.

Primul set a fost unul echilibrat, cu fetele de la CSM reusind un final de prima mansa inspirat, scorul fiind de 25-23, la limita asadar.

Setul secund a fost terminat cu 25-13, dupa acesta, matematic, fetele noastre devenind campioane in Challenge Cup.

Partea a treia a fost una mai buna facuta de gazde, care au si castigat mansa, tardiv insa, scor 25-20.

Ultimul set a fost simplu pentru noi, 25-20 pentru CSM, care bifeaza o performanta uriasa.

CSM, o grupare care s-a infiintat acum 9 ani, devine a doua echipa romaneasca de volei fete din 1974 incoace care obtine o medalie intr-o competitie europeana, dupa ce Dinamo Bucuresti lua bronzul in Cupa Cupelor.

Sa spunem ca Challenge Cup este a treia competitie europeana ca valoare, dupa Liga Campionilor si Cupa CEV.

Sursa foto: digisport