Victorii pe linie a romancelor in calificarile turneului de tenis de la New Haven

Sorana Cirstea, Monica Niculescu si Irina-Camelia Begu forteaza in acest week-end accederea pe tabloul principal al turneului de tenis de la New Haven (SUA), dotat cu premii totale de 710.000 de dolari.

Toate cele trei sportive romane au reusit sa depaseasca primul tur preliminar, dupa victorii in care adversarele nu au reusit sa le ia niciun set.

Sorana Cirstea s-a calificat in turul 2 al calificarilor dupa victoria repurtata in fata tenismenei Alison Van Uytvanck (Belgia), scor 6-3, 6-2. Este de mentionat ca Sorana beneficiaza de un wild-card din partea organizatorilor.

Monica Niculescu a invins-o pe jucatoarea ceha Karolina Pliskova, scor 6-1, 6-1, urmand sa joace cu germanca Annika Beck.

Irina-Camelia Begu a trecut in primul tur al calificarilor de Zarina Diyas (Kazahstan), scor 7-6 (6), 6-1, si va juca in runda secunda cu frantuzoiaca Pauline Parmentier.