WIMBLEDON 2014: SORANA CIRSTEA eliminata, IRINA BEGU victorioasa

SORANA CIRSTEA

SORANA CARSTEA a fost eliminata in primul tur la Wimbledon, in timp ce IRINA BEGU a obtinut o victorie importanta, revenind de la 0-1 la seturi.

Tenismena romana SORANA CIRSTEA a fost invinsa de americanca Victoria Duval in trei seturi, scor 4-6, 6-3, 1-6, la capatul unui joc ce a durat o ora si 40 de minute in primul tur de la WIMBLEDON. Americanca in varsta de 18 ani, venita din calificari, a jucat mult mai bine si, cu exceptia setului doi, a controlat partida, pe care a castigat-o fara mari probleme. Pentru prezenta la turneul londonez, Sorana va fi recompensata cu 10 puncte in clasamentul WTA si 27.000 de lire sterline.

In schimb, IRINA CAMELIA-BEGU a reusit o victorie mare, revenind de la 0-1 la seturi cu Virginie Razzano. Umilita in primul set, 1-6, bucuresteanca s-a impus in urmatoarele doua manse, 6-4, 7-5, avansand in turul doi de la WIMBLEDON.

O alta romanca participant la WIMBLEDON, Andreea Mitu, a pierdurt in fata polonezei Agnieszka Radwanska, 2-6, 1-6.