WIMBLEDON 2016: SIMONA HALEP a avut de tras pentru a atinge SFERTURILE de FINALA

SIMONA HALEP s-a calificat in SFERTURILE de FINALA ale turneului de GRAND SLAM de la WIMBLEDON dupa ce a invins-o pe americanca MADISON KEYS (locul 9 WTA) la capatul unui meci greu. SIMONA HALEP  s-a impus cu 6-7 (5), 6-4, 6-3, intr-un meci in care a impresionat.

SIMONA HALEP a luptat frumos in primul set, unul extrem de echilibrat, dar nu a reusit sa-l castige. Cele doua jucatoare si-au impartit momentele de dominare si au mers cap la cap pana la 4-4, cand SIMONA HALEP  a reusit break si a urmat la serviciu.

SIMONA HALEP  a ratat insa incredibil patru mingi de set, iar MADISON KEYS a facut break-ul. A urmat insa o noua sansa pentru SIMONA HALEP , care a condus cu 6-5 si a avut serviciul, dar din nou americanca a dus setul la tie-break. La tie-break, MADISON KEYS a fost mult mai solida si a castigat fara mari emotii, la cinci.

In startul setului secund, SIMONA HALEP  a parut usor debusolata, insa a avut un moment de revenire si a condus cu 3-2. Au urmat noi momente de tenis echilibrat, iar SIMONA HALEP  si-a oferit o noua sansa de set. De aceasta data a fost mult mai precisa si a profitat din prima, trimitand meciul in decisiv.

SIMONA HALEP a fost mult mai puternica in decisiv, iar fizicul ei a facut diferenta in cele din urma. In timp ce americanca acuza probleme musculare, Simona alerga ca si cum meciul abia ar fi inceput si s-a calificat astfel in sferturile de finala. In faza urmatoare, SIMONA HALEP se va duela cu nemtoaica Angelique Kerber, locul 4 WTA. Partida se va disputa cel mai probabil marti, la o ora ce nu a fost inca stabilita.

Sursa foto: wtatennis