WIMBLEDON 2016: SIMONA HALEP se califica lejer in OPTIMILE de FINALA

SIMONA HALEP s-a calificat, sambata, in OPTIMILE de FINALA ale turneului de GRAND SLAM de la WIMBLEDON, dupa ce a invins-o in turul al treilea pe olandeza KIKI BERTENS, in doua seturi, scor 6-4, 6-3.

Inceputul de partida a fost unul ezitant pentru SIMONA HALEP, care si-a pierdut serviciul, insa a revenit si a condus cu 2-1, apoi cu 4-2. SIMONA HALEP fost egalata la 4, insa olandeza de pe locul 28 WTA nu a avut puterea sa forteze castigarea primului set.

SIMONA HALEP a inceput fulminant setul secund,aceasta conducand dupa doar 7 minute cu 3-0. KIKI BERTENS a incercat sa revina in joc si s-a apropiat la 2-4 si apoi la 3-5, insa SIMONA HALEP a fost intr-o zi mare, avand lovituri puternice, bine plasate, alergand foarte mult si facand spectacol, asa incat si-a adjudecat fara probleme si setul al doilea, scor 6-3, dupa doar o ora si 9 minute de joc.

In OPTIMILE de FINALA de la WIMBLEDON, SIMONA HALEP o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Madison Keys (9 WTA) si Alize Cornet ( 61 WTA).

Sursa foto: sport