Wimbledon 2018. Simona Halep s-a calificat în turul III după o nouă victorie facilă

Wimbledon 2018. Simona Halep (1 WTA) va evolua, joi, în turul al doilea al turneului de Grand Slam de pe iarba londoneză. Liderul mondial o va întâlni pe chinezoaica Saisai Zheng (126 WTA). Partida ar putea începe în jurul orei 16:00 (ora României) și va fi transmisă în direct pe Eurosport.

Update: Simona Halep a reușit să rezolve destul de rapid (76 de minute), cu mici emoții în primul set, problema calificării în turul III al turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Numărul 1 WTA a trecut cu 7-5, 6-0 de chinezoaica Saisai Zheng. În setul I, Halep a revenit de la 3-5. Apoi, campioana noastră a reușit o serie de zece ghemuri câștigătoare parafând un nou succes pe iarba londoneză.

Simona Halep va juca, sâmbătă, în turul III împotriva lui Su-Wei Hsieh (48 WTA). Simona și Hsieh s-au mai duelat o singură dată, în 2013, când jucătoarea noastră a câștigat în trei seturi, scor 6-7, 6-1, 6-2.

Știre inițială

Partida dintre Simona Halep și Saisai Zheng este a doua de pe terenul 1, după cea dintre Marin Cilic (Croaţia) și Guido Pella (Argentina), întreruptă din cauza întunericului la scorul de 6-3, 6-1, 3-4 pentru croat.

Simona Halep și Saisai Zheng s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA: în 2015, la Shenzhen, unde jucătoarea noastră s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-3.

În primul tur de la Wimbledon, Saisai Zheng a trecut de compatrioata sa Qiang Wang (70 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-1. De partea cealaltă, Simona Halep a învins-o în două seturi pe japoneza Kurumi Nara, scor 6-3, 6-4.